| LiviuHart a întrebat:

Am 15 ani 1.72 Si vreau sa ma apuc de sala din 2014! Am citit pe net ca de la sala numai cresti? E adevarat Da/Nu si daca Da ce exercitii trebuie sa evit! Mentionez ca vreau sami lucrez bratu/pieptu/abdomenu.

Răspuns Câştigător
| NDC12 a răspuns:

Poti sa mergi la sala fara nicio grija! Sala nu opreste cresterea in inaltime! Am mai zis-o si o repet, INALTIMEA TINE DE GENETICUL FIECAREI PERSOANE.Rog copilasii mici care habar nu au despre ce vorbesc si dezinformeaza lumea sa nu mai vorbeasca aiurea. Nu trebuie sa eviti niciun exercitiu, cauta pe net un program de antrenament corect, asigura-te ca ai cel putin 5 mese pe zi, si cu multa munca o sa vezi si rezultate.

6 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Pareri peste pareri peste pareri. Anatomia, in teorie, zice cam asa:
1. daca ridici greutati mari in pozitie verticala (genoflexiuni cu bara in spate, indreptari cu bara, impins la umeri din picioare) RISTI sa nu mai cresti, nu exista o regula GENERALA in sportul acesta. fiecare om este diferit, deci legile si principiile se aplica in general la toti, dar diferit la fiecare individ in parte.
2. fizica aia din liceu zice cam asa...ca cica e gravitatie, si alaturi de anatomie, cica oasele, sub presiunea greutatilor mari, se taseaza, asa ca asta ar cam fi mitul care spune ca daca te apuci de sala de la o varsta frageda nu mai cresti.
3. am prieteni care au tras la 16 ani greutati mari si au aceeasi inaltime acum la 20-22 de ani, cat am si prieteni care au tras de la 16 ani si acum au 10-20 cm peste ce aveau atunci. NIMENI nu este la fel.
Doctorii nu recomanda sa te apuci la varste fragede de acest sport este pentru ca ridicatul greutatilor necesita testosteron, hormon de crestere pe care la o varsta frageda corpul nu il creeaza, sau il creeaza in valori mici. Neavand respectivul hormon de crestere, masa musculara o sa creasca mai incet pana cand corpul tau simte nevoia (eh, nu aveam alt cuvant in minte) sa il creeze.
Teoria aflata din carti de anatomie, antrenori de sala, kinetoterapeuti...

| OoBunnyoO a răspuns:

Nu, atat timp cat dieta ta este potrivita si incearca sa nu lucrezi cat un adult, deoarece muschii tai nu sunt inca suficient de dezvoltati.

| florynmondialul a răspuns:

Nu este adevarat tu confunzi sala(intinde ligamentele)=crestere proprie experienta cu powerliftingul(pune presiune pe coloana)=stopeaza oarecum cresterea

| everina a răspuns:

In primul rand adauga un '-l' la fiecare dintre cele 3 cuvintele enumerate mai sus... in al doilea rand e o minciuna, nu conteaza daca faci sala, asta nu va opri cresterea normala a corpului. Daca este dat ca tu peste 5 ani sa ai 2.00 m o sai ai chiar daca faci sala, nu exista mijloace de crestere sau descrestere a inaltimii

| CristiMC a răspuns (pentru everina):

Ma esti praf, daca nu cunoasteti mai bine nu vobiti!
1)La sala daca faci geno cu greutate mare pe haltera te poate opri din crestere deoarece este presiune pe coloana.
2)multi incepatori stau la sala 3 h in care numai lucreaza dar ei nu stiu ca atunci fac catabolism adica pierd masa musculara!
3)un adevarat culturist lucreasza toate grupele musculare de la calcai pana la gat.Si eu vream la fel ca tine sa lucrez dar crede-ma daca ai maini prea mari si picioare "nevoie" o sa se vada urat ca si pieptul mare si brate "nevoie"".
Nu uita ca un corp de invidiat se face in intr-un timp destul de lun acuma depinde si de geneticul fiecaruia!

| NDC12 a răspuns (pentru CristiMC):

Copilas, dupa nick-ul tau '98' presupun ca ai 14 ani. Taci ca aberezi, sala nu opreste cresterea.