| sasha898 a întrebat:

Am inceput de 2 saptamani sa fac antrenament acasa si as vrea sa-mi recomandati un program de antrenament si ce mancaruri sa mainc pentru a imi creste masa musculara. Eu am 1.78 si 74 kg. Dau funda dac e un raspuns bun!

Răspuns Câştigător
| Senzaționalul a răspuns:

Crede-ma cunosc si eu specimene din astea.
Se numesc mezomorfi.Ei sunt inzestrati de la natura cu masa musculara.
Eo au abdomenul plat si cu patratele fara a face vreun exercitiu+ toate grupele musculare mai dezvoltate.
Prietenul tau s-a nascut cu asta in genetica.
Tu, in schimba, nu stiu daca ai norocul lui.

5 răspunsuri:
| Diavolcata a răspuns:

Cat mai proasta legume si fructe dimineata dupa faci antrenament si seara legume si fructehappy

| sasha898 explică (pentru Diavolcata):

Din cite stiu pentru antrenament este nevoie de proteine adica carne, oua, lactate, doar cu fructe si legume nu prea cred ca o sa imi dezvolt masa musculara

| Senzaționalul a răspuns:

Acasa nu vei avea rezultate niciodata!
Du-te la sala.
Exercitii la sala + Mancare bogata in proteine = Masa musculara.
Program pentru sala? Cum iti vine tie mai bine, ca exemplu, eu aveam:
Luni: Brate
Miercuri: Spate+ Triceps
Vineri: Picioare+Piept
Abdomen in fiecare zi la sfarsit, combinat cu cardio.

| sasha898 explică (pentru Senzaționalul):

Sa fim serios cu putina ambitie obtii rezultate de invidiat acasa eu personal cunosc un prieten care nu a fost in viata lui la sala dar are o masa musculara extraordinara unde mai pui ca are 14 ani

| Senzaționalul a răspuns (pentru sasha898):

Crede-ma cunosc si eu specimene din astea.
Se numesc mezomorfi.Ei sunt inzestrati de la natura cu masa musculara.
Eo au abdomenul plat si cu patratele fara a face vreun exercitiu+ toate grupele musculare mai dezvoltate.
Prietenul tau s-a nascut cu asta in genetica.
Tu, in schimba, nu stiu daca ai norocul lui.

| MrOvidiu a răspuns:

Cu fructe si legume slabesti nu iti dezvolti masa musculara, cel mai bine mananci carne, lactate si oua(mananca doar albusul pentru ca este o proteina buna, galbenusul e 90%grasimi) si la antrenament daca nu ai gantere poti sa faci flotari, tractiuni, genoflexiuni, abdomene etc dar sa stii ca doar cu exercitiile astea nu o sa faci mare lucru cel mai bine e sa te duci la sala daca vrei sa ai cu adevarat muschi si sa ai un prgram bine pus la punct. Si inca un sfat: de exemplu daca vrei sa iti antrenezi pieptul prin flotari nu te-as sfatui sa faci in fiecare zi pentru ca muschii au nevoie de odihna. Bafta!