| anonimulllll a întrebat:

Am nevoie de ajutorul tau! Am 13 ani si vreau sa imi dezvolt acea bila... Ce exercitii imi recomandati? in afara de tractiuni pentru ca nu am unde sa le fac (nu am greutati) si la mine in oras nu este sala.

10 răspunsuri:
| AlecsRvaSpunePa a răspuns:

Acea "bila" se numeste biceps, iar daca nu ai macar gantere sa lucrezi cu ele nu o sa ajungi la rezultatul dorit! La varsta ta ce poti face sunt flotarile.Tu vrei sa se vada "bila", asta inseamna definire.Nu faci definire daca nu ai masa, iar la 13 ani nu ai cum sa faci masa!

| anonimulllll explică (pentru AlecsRvaSpunePa):

Sunt in clasa a 8a si sunt cel mai slab la fizic ...toti au bicepsul format...

| AlecsRvaSpunePa a răspuns (pentru anonimulllll):

E vorba de fizionomia fiecaruia.La uni le e dat sa fie de 1.90m, la alti le e dat sa aiba 90kg, asa te-a facut natura! Stai linistit ca colegii tai nu au bicepsul mare pentru ca l-au "lucrat"! Fa si tu flotari multe.Azi 10, maine 20, poimaine 30 si tot asa.Pentru ca la varsta ta sa te apuci de tras de fiare nu e recomandat!

| anonimulllll explică (pentru AlecsRvaSpunePa):

Dar flotarile nu lucreaza bicepsul doar tricepsul si pieptul. zi-mi alt exercitiu in afara de tractiuni.

| AlecsRvaSpunePa a răspuns (pentru anonimulllll):

Cine te-a mintit? Flotarile lucreaza toate grupele mari de muschi! Daca nu ai macar gantere, altceva in afara de flotari si tractiuni nu prea ai ce face!

| anonimulllll explică (pentru AlecsRvaSpunePa):

Da ce fel de flotari imi dezvolta bicepsul? Pt ca alea simple nu ma ajuta cu nimic.

| AlecsRvaSpunePa a răspuns (pentru anonimulllll):

Pai tu vrei sa vezi rezultate de pe o zi pe alta? Daca te apuci astazi sa faci 30 flotari si te ti asa in fiecare zi de abia peste 3 luni se vor vedea rezultatele.Ai rabdare! Fa flotari simple, palmele la nivelul umerilor, barbia ridicata, privirea in fata, varfurile de la picioare unul langa altul, spatele drept si nu indoi genunchii! Daca te simti un pic zeu fa flotari in piramida.Te pui in pozitie de flotare numai ca te sprijini in maini direct sub piept tinandu-le astfel incat degetele mari sa formeze baza piramidei iar cele aratatoare sa formeze varful.Astea sunt pentru triceps de exemplu...

| anonimulllll explică (pentru AlecsRvaSpunePa):

Aham da eu vreau sa imi dezvolt bicepsul ce exercitiu imi recomanzi?(in afara de tractiuni)

| Cosmin86 a răspuns (pentru AlecsRvaSpunePa):

" Flotarile lucreaza toate grupele mari de muschi", mai documenteaza-te.
La flotari intra pieptul 80 % si triceps+deltoid anterior 20 %.

Sunt alte exercitii pentru celelalte grupe

| DuzzyDrey a răspuns (pentru AlecsRvaSpunePa):

Esti paralel, Flotarile sa dezvolate bicepsu:O:O Unde ai auzit tu asta? mai informeaza-te, flotarile dezvolta pieptul 70% tricepsul 20% si deltoidul10%. dar infine.