| iPhone44s a întrebat:

am si eu o intrebare : Sala de forta poate sa imi afecteze cresterea in inaltime? Am 16 ani si 1, 65m inaltime. Vreau sa dati raspunsuri mai detaliate sa pot intelege daca ma afecteaza cu ceva sau nu. Ar fi potrivit sa iau creatina sau ceva proteine? Te ajuta proteinele astea si sa cresti in inltime\dezvolti?
Multumesc, cel mai bun raspuns primeste fundita happy.

7 răspunsuri:
| Wehes a răspuns:

Pe cuvant dar unii raspund fara sa aiba habar ce implica acest sport.
NU, NU, nu iti afecteaza cresterea in inaltime. Daca chiar te obsedeaza acest lucru, eviti ''Impins cu Ganterele pentru Umeri'', este un exercitiu care solicita coloana ( mai mult ).
Cat despre proteine, tu te referi la suplimente.
Proteine : lapte, branza, oua, peste, soia, carne si unele legume.
Suplimente : mancare concentrata.
Nu te ajuta sa cresti in inaltime laughing ( buna gluma! ), daca te dezvolta, da, dar depinde de tine daca acorzi o importanta atentie alimentatiei.
Sa-ti spun o chestie : Degeaba iei Suplimente ( proteine ) daca tu nu ai 5 mese pe zi ( minim 5 mese ) si nu gustari, MESE, o sa arunci banii degeaba.
Cat despre alimentatie, renunti la : bauturi acidulate ( sucuri, bere, apa minerala etc ), dulciuri, grasimi ( grasimi nesanatoase ) si prajeli => toate astea le eviti.
Ce mananci? Multa mancare care contine proteine ( ti le-am enumerat mai sus ) si carbohidrati ( cartofi, orez brun, paine integrala etc.
Si nu iti putem recomanda proteine daca nu, ne spui ce greutate ai, ce tip somatic esti si ce obiectiv ai.

| VladLungu a răspuns:

Da.Te poate opri din inaltat si te va lati (la spate vorbesc).

| AndraDea a răspuns:

Da te afecteaza! Cu cat te dezvolti mai mult(ma refer la muschi) cu atat esti mai scund!

| Cosmin86 a răspuns (pentru AndraDea):

Serios? esti doar un copil mic, nu?

| iPhone44s explică:

Nu ati raspuns niciunul cu referire la proteine\creatina.

| Cristina_Mirela_1999 a răspuns:

Buna.happy Incearca sa faci exercitii cu greutati mici si repetari mai multe (3-4 serii). Incearca sa eviti tipurile de exercitii care necesita ridicarea greutatilor deasupra capului. Daca mai alte nedumeriri poti accesa site-ul GetFit.happy

| end3ka a răspuns:

70% dieta 30% antrenament