| anonim_4396 a întrebat:

as dori sa stiu si eu ce ar fi bine sa iau ce suplimente inainte de sala(creatina,aminoacizi, oxid nitrix) si dupa sala ce ar fi bine sa iau(ce fel de proteine).Am 17 ani, 1 an de sala, 173 inaltime si in jur de 70 de kg.Multumesc

8 răspunsuri:
| nesuferit a răspuns:

Depinde de bugetul tau, eu daca ar fi sa aleg intre ele as prefera oxid nitric, pentru pompare

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca ati putea sa imi recomandati ceva suplimente care leati folosit.Multumesc

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Am folosit mai multe. cele mai bune ar fi :

- ca supliment pre-antrenament NO-Explode de la BSN
- ca supliment post-antrenament whey gold sau dymatize elite whey
- ca supliment inainte de culcare elite casein
- ca supliment de recuperare : glutamina ( de preferat de la o firma de top, gen ON )

Cam atat... momentan folosesc doar supliment post-antrenament si supliment de refacere

| cristi1505 a răspuns:

Inainte de sala iei creatina iar dupa sala ia aminoacizi sau un concentrat proteic din zer.De ce creatina inainte si aminoacizi sau concentrat proteic din zer dupa?
Deoarece creatina iti va oferi energie inainte de antrenament. Daca e de buna calitate vei simti cum circula sangele prin vene in timpul antrenamentului si de aici => vei avea un antrenament bun.Aminoacizi dupa deoarece iti trebuiesc proteine pentru refacere si mai ales proteine cu absorbtie rapida cum sunt aminoacizii sau proteina din zer.

| FitMonkey a răspuns:

Inainte de sala poti lua o creatina
daca ai o alimentatie pusa la punct adica proteine si carbo inainte de antrenament + creatina o sa ai destula energie pe tot parcursul antrenamentului si nu ai nevoie de oxid nitric. Dupa antrenament un conentrat proteic. bafta

| ofataobisnuita a răspuns:

Buna, oxid nitric / arginina nu funcționează, și nu aveți nevoie de aminoacizi daca mananci suficiente proteine ​​dietetice.
http://www.fitness-anonim.ro/arginina/

| Cosmin86 a răspuns (pentru ofataobisnuita):

Bizar, la mine a functionat happy