| Closca123 a întrebat:

Salut..Am si eu o intrebare:
Ce fel de proteine/aminoacizi/suplimente/creatina sa iau pentru a spori arderea grasimii(bineinteles,facand sala) si dezvoltarea masei musculare? FARA STEROIZI
va rog frumos,fara raspunsuri gen "nu baga nimic la varsta asta, etc".
15 ani 8 luni
1.72
75kg
Funda

8 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

NU POTI sa arzi grasimi si sa pui muschi in acelasi timp, e ceva cunoscut de foarte mult timp.

Ce vrei intai? Ars grasimi sau muschi?

| balint20 a răspuns:

Eu iti recomand aminoacizi, practic aminoacizi sunt proteinele descompuse adica un aport de grasime aproape nul.
Dar pentru a arde grasimile este mai bun Xylitol te poate speria numele dar am sa iti spun ce este. Xylitolul este un alcool al zaharului ce se gaseste in mod natural in fibrele multor fructe, legume, cereale.
El are un aspect si un gust similar zaharului si poate fi folosit cu usurinta in locul acestuia atat in ceaiuri si cafele, cat si in prajituri, budinci sau alte dulciuri pregatite acasa.
Caloriile oferite sunt doar 1/3 din caloriile zaharului, dar cel mai important aspect este Indicele Glicemic extrem de mic al acestuia. In timp ce zaharul are un Indice Glicemic de 100, Xylitolul are doar 7. Cu alte cuvinte, efectul asupra glicemiei, a secretiei de insulina si prin urmare a sanatatii si a aspectului corporal, este mult mai benefic.
Nu in ultimul rand, Xylitolul nu promoveaza cariile si problemele dentare.
sursa: antrenorul meu personal

| balint20 a răspuns (pentru balint20):

Cam atat sper sa iti fie de ajutor.

| Cosmin86 a răspuns (pentru balint20):

Xylitol-ul NU arde grasimi. Citeste ca lumea daca tot citesti de pe antrenorul meu personal.

| balint20 a răspuns (pentru Cosmin86):

Ma refer ca nu are multe grasimi si poate fi folosit in loc de dulciuri.

| balint20 a răspuns (pentru balint20):

Da imi cer scuze acum am vazut ca am scris de arderea grasimilor.

| Cosmin86 a răspuns (pentru balint20):

Pentru arderea grasimilor :

- lipotropice ( l-carnitina )
- arzatoare de grasimi ( lipo 6 de la nutrex e cel mai bun folosit de mine, ar mai fi Animal Cuts... cu Hydroxicut am avut iar rezultate bune, etc)

| JohnnyBi a răspuns (pentru balint20):

3g xylitol sunt de ajuns sa omoare un caine de 30 kg. deci cat de bun poate fi pentru oameni? nu prea. indulcitorii artificiali (bingo, ce contin xylitol) sunt mult mai daunatori corpului decat zaharul. asta in urma discutiilor pe tema indulcitorilor s-a ajuns la un scandal imens pe tema respectiva. prefer fructoza din miere sau stevia ca indulcitor, dar ce e "man made" e o problema nasoala pentru corpul tau.

si da, pe de o parte ai dreptate, aminoacizii ajuta la slabit, dar nu au efect termic (cum au fat burnerele). Carnitina este tot un aminoacid, deci da, AA ajuta, dar efectul este mult mai puternic intr-un burner