| thecezar a întrebat:

Buna TPU as vrea sa slabesc ajutati-ma cu un program de antrenamente cardio + alimentatie sanatoasa, si cateva sfaturi. funda

Răspuns Câştigător
| Aborted a răspuns:

Nu exista programul perfect. Fiecare program se adapteaza in functie de inaltime, greutate, conditie fizica, posibilitati etc.
Din alimentatie trebuie sa reduci carbo, sa mananci cam 3-4/kg pe zi. Carbo se gasesc in paste, orez, cartofi, paine.
Te poti apuca de un sport ( karate, inot ) sau sa alergi.
Daca vrei sa-ti mai dau cateva sfaturi sau sa ti fac eu programul da ne mai multe informatii despre tine ( inaltime, sex, greutate etc.)
( nu sunt expert, dar ceva cat de cat am citit despre acest domeniu )

6 răspunsuri:
| Mikhtarian a răspuns:

Daca vrei sa slabesti, activitatile cardio, precum alergat, inot sau mers pe bicicleta sunt ideale.
Pentru a-ti pune toti muschii la treaba, sari coarda happy
Poti slabi, si te poti distra in aceelasi timp dansand.
Poti sari, sau poti alerg pe loc.
Nu uita, miscarea inseamna sanatate.

Alimentatie; 6 pana la 11 gustari din categoria cereala integrale (orez, paine, paste fainoase, cereale)
- 2 pana la 4 gustari din categoria fructe
- 3 pana la 5 gustari din categoria legume
- 2 pana la 3 gustari din categoria lactate (lapte, iaurt, branza)
- 2 pana la 3 gustari de carne, pui, paste, fasole uscata, nuci sau oua
- o cantitate mica de grasimi, uleiuri si dulciuri.

Succes, nu uita ca dupa efort sa te odihnesti indeajuns.

| Spitz10 a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa alergi 1 ora-2 dimineata.La limentatie cred ca ar trebui sa mai reduci dimensiunea unei porti dar sa variezi mancare din portie, adica sa fie cat mai multe in acea protie mai redusa.Alergatul te face sa arzi calori si sa iti tonifiezi corpul.Mananca un baton de cereale sau ceva cu zahar ca sa nu faci febra musculara.Nu te infometa. Daca te infometezi, cel mai probabil ca o sa cedezi si apoi o sa mananci iar la fel si o sa pui la loc poate si cu 1 kg mai mult.Fa exerciti pentru abdomen pentru a arde grasimea. Cele mai bune sunt abdomenele.

| Aborted a răspuns (pentru Spitz10):

Abdomenele nu ard grasimea.

| Spitz10 a răspuns (pentru Aborted):

Iti dai macar seama ca ai spus o prostie? Si pe langa asta ai zis sa se apuce de karate... unde ai vazut pe cineva sa slabeasca practicand karate.Bah daca nu sti ce scrii nu mai scriewinking.

| Aborted a răspuns (pentru Spitz10):

Eu fac karate si transpir foarte mult la antrenamente.
pe cine ai vazut slabind de la abdomene?
Daca nu stii ce scrii nu mai scriewinking

| Spitz10 a răspuns (pentru Aborted):

Frate eu n-am ce sa fac daca esti un porc care transpira daca umbla pe strada.Si data viitoare nu mai copia ce scriu eu(daca nu sti ce scrii nu scrie), ca te faci singur de ras.Dap mno tu ce sa stii, ca ai zis karate doar pentru ca faci tu si transpiri pentru ca esti gras.