| smecheriyee a întrebat:

Buna TPU asi dori sa fac exerciti pentru musculatura acasa dar fara gantere si greutati vreau sa-mi dati un program pentru flotari si ce sa manac sa cresc in masa musculara si sa-mi ziceti va rog abdomenele ajuta si la slabit

7 răspunsuri:
| OOOLEOOO a răspuns:

Abdomnele nu ajuta la slabit.
Exercitiile facut acasa trebuie sa fie progresive daca vrei rezultate.
Un program de 10 pasi pentru flotari la prima vedere ar arata cam asa :
1-Flotari la perete, 2 flotari din inclinat, 3 flotari pe genunchi, 4 jumatati de flotari 5 flotari intregi, 6 flotari cu bratele apropiate 7 flotari cu mainile in 2 planuri, jumatati de flotari intr-o mana, flotari cu bratul in lateral, flotari intr-o mana.
Fiecare etapa poate avea diferinte standarde cu diferite tipuri de serii si repetari, de asta am zis doar "la prima vedere".

Sincer daca esti incepator iti recomand cartea "Antrenamentul Condamnatiilor" de Paul Wade.

Alte rutine :
http://youtu.be/jLCTPFSSUhM
http://fitnessurban.ro/blog/rutine-fitness-urban/

Cat despre alimentatie, deja ti s-a raspuns :)

| SiLaS a răspuns (pentru OOOLEOOO):

Asta vrea sa faca "masa musculara" cu flotari laughing, deci daca il pui sa faca flotari intr-o mana...o sa isi rupa gatu pustiu asta + ca jumatate din exercitiile date nici nu le intelege.

| OOOLEOOO a răspuns (pentru SiLaS):

Sper ca nu e asa "intelept" incat sa faca flotari intr-o mana din prima. Se numeste antrenament progresiv, poate intr-un an o sa ajunga sa faca si doua serii a cate 10 repetari pe un brat. Stiu ca n-o sa prea intelegeaga, de asta l-am numit si "la prima vedere" :P

Pai daca vrea "muschi acasa" ar trebui sa intelegeaga ca rezultatele unui atlet performant in exercitii calisthenice sunt diferite fata de cele ale unui culturist. Cel mai evident este faptul ca nu va avea o masa musculara asa de "pompata" era si o imagine care arata asta : http://tinypic.com/r/2w7l7xk/8
Sa zicem ca invata si se pune pe treaba, cel mai probabil o sa ajunga aici : http://youtu.be/MI3y092kDME si nu aici : http://youtu.be/kgN3tf04YBg

| SiLaS a răspuns (pentru OOOLEOOO):

De acord cu tine, si eu daca intru intr-o perioada de definire ajung lejer la un corp ca in poza ta (street workout). Depinde acuma de placerile fiecaruia si de posibilitati.

| SiLaS a răspuns:

In primul rand abdomenele nu ajuta la slabit.Pentru slabit faci abdomene de tip cardio(banda de alergat, steper, bicicleta etc) + alimentatie abdomene le fac copii mici.
Masa 1 : omleta 2, 3-4 oua, banana, shake proteic, fulgi de ovaz
Intre mese 2-3 tipuri de fructe
Masa 3 : 1 tip de carne+carbo(cartofi, mazare, orez, naut, linte)
Masa 4 :1 tip de peste(pastrav, macrou, somn etc) salata, legume
Masa 5 : 1 tip de carne(pui,curcan,rata, porc(slaba), vita(slaba) etc.
Seara inainte de culcare poti manca iaurturi, branza, lapte etc.

Si asa pe final chiar daca ti-am dat programu asta trebuie sa te dezamagesc si sa iti zic ca acasa nu poti face muschi. Daca vrei sa pui masa musculara fa tot posibilu si du-te la sala.Bafta

| ToaderAndrei a răspuns:

Salut,
Exercitiile nefolositoare sunt cam 15%, iar cele folositoare 85%.
Incepem cu regimul :dimineata poti manca Oua fierte, ochiuri, scrob, sau bea lapte. Nu uitaca dupa vreo 30 min. sa faci vreo 15 abdomene si 10 flotari.
La pranz poti sa mananci ceva din carne si o ciorba sau supa e bine. (eu mai mancam pilaf sau alte chestii dar, le mancam cu salata ). Salata sa nu lipseasca prea mult.
Dupa vreo ora 30-40 min. fa 20 abdomene si 15 flotari.
Incearca si ziua sa mai faci vreo cateva abdomene sau flotari daca nu ai treaba.
La cina poti manca o varza, piure, fasole etc. dar sa ai putina salata. Incearca sa nu mananci prea multa ciocolat. Cel mult 150 de g. pe zi.
La cina dupa vreo 30- min faci 25 abdomene si 20 flotari. Daca ai inceput cu 15 abdomene si 10 flotari, ziua urmatoare incepi cu 20 abdomen si 15 flotari si tot asa cresti pana la 100. Tinete de chestia asta vreo 3 sapt. daca nu apare nimic mai prelungesti vreo sapt. doua.
Sper ca te-am ajutat!

| SiLaS a răspuns (pentru ToaderAndrei):

Sa manance la pranz ciorba? TU auzi ce zici mai copile? Unde e carnea din alimentatie bai baiatule? Nu am vazut carne in niciuna dintre mese. Trebuie sa mananci cate un tip de carne la cel putin 3 mese zilnic? Aia sunt carbo ce spui tu acolo|? Dimineata se mai mancanca si fulgi de ovaz, banana, concentrat proteic ce visezi tu acolo? Nu mai comenta la categoria asta daca esti pe langa