| d0areu a întrebat:

Daca fac exercitii fizice acasa gen flotari, genoflexiuni, o sa pun ceva muschi pe mine, adica o zi fac exercitii pentru dezvoltarea musculaturii la picioare, o zi pentru brate, piept, etc. Si pe zi ce trece fac tot mai multe, o sa se vada ceva rezultatele?

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Daca bagi tot ce poti da, parerea mea nu seriile conteaza si prima serie sa bagi la maxim, eu faceam 2 serii, in prima ma omoram in a doua incercam sa fac mai multe

un studiu facut in usa a dovedit ca repetitile cu greutati mici pot creste masa musculara, 25% din greutatea corporala

| d0areu explică (pentru RAY):

Si a dat rezultate?

| RAY a răspuns (pentru d0areu):

A dat desigur ca da

| Cosmin86 a răspuns:

Cu flotari lucrezi piept si triceps.

Biceps, spate, umeri cui le lasi?

Baga mai multe exercitii, sa lucrezi tot corpul.

| immortalfaith a răspuns:

Nu prea, daca maresti de 12-15 repetari deja devine antrenament de rezistenta
Ca sa creasca, muschii au nevoie de o intensitate din ce in ce mai mare si de o nutritie corespunzatoare
Daca vrei sa faci acasa trebuie sa maresti greutatea ca sa nu devina ceva obisnuit pentru corpul tau (muschii se obisnuiesc cu efortul si daca azi faci flotari, maine flotari si tot asa n o sa i surprinda nimic)
Ai putea face tractiuni cu un ghiozdan in spate, genu, flotari dar cu greutate suplimentara
Dar tot o sa pui ceva fata de cand stai degeaba