| Leo32 a întrebat:

Buna TPU ..de o saptamana m-am apucat de atletism si in ultimele 2 zile m-a luat o febra musculara la picioare de nu mai pot si vreau sa stiu ce trebuie sa fac.Sa mai merg la antrenamente sau sa ma odihnesc cand am o febra musculara asa mare?

Răspuns Câştigător
| GeoRgiiANna31 a răspuns:

Parerea mea este ca trebuie sa continui antrenamentele, febra musculara este doar un semn ca muschii tai au inceput sa lucree, se dezmortesc. Probabil e ceva nou pentru tine si corpul tau..Deci continua antrenamentele sigur o sa iti faca bine mai tarziu!

4 răspunsuri:
| klau95 a răspuns:

Cand ai febra de regula nu se lucreaza trebuie sa astepti pana ti se odihnesc muschii. logic cum sa alergi cand ai febra musculara :O? Orcum pana te vei obisnuii o sa faci de cateva ori, apoi o sa fie ceva normal si o sa poti sa te antrenezi bine.

Convingete : Majoritatea expertilor considera ca un muschi trebuie sa fie complet refacut (vindecat practic) inainte ca sa fie antrenat din nou. In general, daca mai simti in muschi o usoara duere, crampa, arsura, senzatie de tensiune etc, ar fi bine sa mai acorzi cel putin o zi de pauza musciului respectiv. Cum ramane cu teoria " cui pe cui se scoate ", adica se observa ca daca antrenezi o grupa cu febra, febra pare sa dispara ca prin minune. Ideea este ca durerea pe care o simti este produsa de substantele descompuse din fibrele musculare afectate, care sunt preluate de nervii senzitivi locali ce transfroma informatia in impuls nervos trimis la creier. Acesti nervi sunt si ei afectati de antrenament, deci au nevoie de refacere- tocmai de asta febra nu este resimtita imediat ci dupa cateva ore pana la o zi. Ideea este ca daca fortezi din nou muschiul, aceste cai nervoase sunt supraincarcate si se blocheaza, nemaitranmitand impulsurile catre creier, deci nu mai simti durerea, chiar daca microtraumlele nu dispar, ci din contra, se agraveaza.

| Dkgray a răspuns (pentru klau95):

Copy/Paste de pe Getfit. happy Macar puteai sa precizezi sursa.

| klau95 a răspuns (pentru Dkgray):

Poi nu cont de unde e ideia ie sa citeasca.
Ma bucur ca ai ghicit se pare ca ai citit toate pg de pe getfit.

| AndaWest a răspuns:

Daca te opresti acum faci mai rau. pune pe cineva sa te maseze acolo unde te doare tare,o sa iti mai treaca putin si inainte de antrenamkent intinde-ti muschii, fa-ti un pic de masaj si o sa fie mai bine. febra musculara asa iti trece, facand activitate fizica, daca te opresti te doare, plus ca atunci cand o sa incepi din nou o sa faci iar febra