| Sakujo a întrebat:

Eu fac karate de performanta(ashihara), dar dupa cateva concursuri nu am luat mai mult de locul 2/3, din 5 pers(nu chiar, dar ceva de genu). Toata lumea zice ca o sa fiu mai buna in timp, dar am fost la 4 concursuri. Eu chiar nu mai vreau sa mai merg tinand cont ca eu la antrenamente sunt printre cele mai bune, dar la concursuri se schimba tot. Mi se pare ca ma antrenez degeaba... Ce pot sa fac?

3 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Poate ar trebui sa schimbi clubul.

| Bizon95 a răspuns:

Nu stiu ashihara dar eu am facut 2 ani de Shotokan... un sistem foarte, foarte, foarte bun, DAAAAAAAAAAAAR NUMAI, SI NUMAI SI NUMAI DACA VROIAI SA AJUNGI MARE MAESTRU

altfel, mancau rahat, pentru ca incercau sa dezvolte din prima energia interna (sper ca stii ce e aia) si vana alba (parte a muschilor care nu are nevoie sa fie oxigenata puternic si care e FOARTE GREU DE DEZVOLTAT), in detrimentul luptei propriu zise, asa ca, in competitie trebuia sa ai cel putin vreo 4-5 ani de antrenament

deci, sfatul meu e sa arunci clubul si sa cauti Fudokan, din cate stiu eu pe aia ii intereseaza numai sa stii sa te bati, dezvolta restul mai tarziu, asa ca dupa vreo 8 luni, in competitie, maturau cu adversarii pe jos

| benteavlad a răspuns:

Pai 1 la mana controlul emotiilor fiindca ele te impiedica sa dai totul din tine