| nickname97 a întrebat:

Fac sala de 5 luni, am 16 ani 1, 75 si 63 kg. Grasime nu prea am pe mine, dar totusi vreau sa incep sa alerg pentru tonifiere. Am auzit ca prin alergare e posibil sa pierzi o parte din muschi... Pentru inceput vreau sa stiu cat timp ar fi bine sa alerg si de cate ori pe saptamana sa ies la alergare pentru a " nu pierde din muschi "! happy

6 răspunsuri:
| Wehes a răspuns:

De 2 ori pe saptamana.

| AlexSmile a răspuns:

Fa mai multe lansate decat rezistenta.Hidrateazate bine si un sfat care te-ar putea ajuta:mananca bine inainte si dupa mananca un baton de ciocolata sau ceva dulce.Asta pentru a arde grasimi, nu masa musculara.Si exercitiile ar trebui combinate, cand vii de la sala incearca sa vii acasa in alergare usoara sau invers, niciodata sa nu te axezi numai pe exercitii de forta.Suplimentele,te vor ajuta si ele dar in nici un caz steroizi!

Răspuns utilizator avertizat
| Cosmin86 a răspuns (pentru nickname97):

Sa termini cu batoanele, daca vrei ceva dulce alege miere+nuca, are valoare nutritiva de 10 ori mai mare decat un baton

in rest axeaza-te pe o alimentatie bogata in proteine + fibre si saraca in carbohidrati si grasimi

Răspuns utilizator avertizat
| Cosmin86 a răspuns (pentru nickname97):

Cu 10 min inainte de antrenament sau imediat dupa (asta e o gustare ca ceva dulce, nu te scuteste de cele 5 mese consistente din restul zilei )