| OanaChris a întrebat:

Buna TPU!
Fac sala de cateva luni, vreau mentinere, fara sa slabesc sau sa pun si am observat ca am picioarele mai subtiri dintr-o data si pantalonii imi sunt mai largi desi eu am aceleasi kg pe cantar, adica nu am slabit.
Aveti idee din ce cauza poate fi oare?

16 răspunsuri:
| sweetys a răspuns:

Se schimba compozitia corporala. Iar diferenta de volum dintre un kg de grasime si un kg de muschi este destul de maricica. Desi ai acelasi nr de kg, ai mai putina grasime si muschii mai dezvoltati.

| OanaChris explică (pentru sweetys):

E posibil asa ceva? Adica practic se schimba grasimea in masa musculara?
Si ce as putea sa fac atunci sa nu mai par atat de slaba? Gen eram ok cum eram inainte laughing

| VoidEternal a răspuns (pentru OanaChris):

Nu se transforma grăsimea in mușchi. Grăsimea se metabolizează (se arde), și mușchii cresc.

| sweetys a răspuns (pentru OanaChris):

Grasimea nu se schimba in masa musculara, e imoosibil. Doar iti scade/pierzi grasime, iar muschii se dezvolta si se tonifiaza.
Depinde care e idealul tau, poti incerca un meniu mai bogat in proteine, astfel incat sa ajuți muschii sa se dezvolte.

| OanaChris explică (pentru sweetys):

Adica sa iau pudra proteica?

| NisipLaMare a răspuns (pentru OanaChris):

Nu la proteine sau alte prostii.
Le poti lua sanatos din ou.

| sweetys a răspuns (pentru OanaChris):

Proteinele le poti lua din alimente. Fie din carne sau din legume

| NisipLaMare a răspuns:

Acumularea de grasmie se face deja trebuie sa ai grija sa o arzi.
Trebuie sa faci incalzire Reala si gimnastica inainte
In atletism de exemplu se face sala pentru masa musculara dar oricat de obosit ai fii trebuie sa aleegi sa forţezi limitele ca sa nu pierzi efortul depus.Astfel eviti ca caloriile sa nu se depuna acolo si sa se vada "fibra musculara".
In cazu asta alergarea la aparat este 0.Iti trebui alergare pe o turnanta in mediul sport.

| Cosmin86 a răspuns (pentru NisipLaMare):

Raspunsul tau NU are nico legatura cu intrebarea...

| OanaChris explică:

Si din ce cauza scad si ma deformez? Adica nu as mai vrea sa slabesc.

| OanaChris explică:

Pai fac si antrenament cu greutati pentru tonus.

| OanaChris explică:

Picioare si partea de sus, spate brate, si fac si abdomene

| OanaChris explică:

Eu am vrut sa slabesc cateva kg, am slabit si acum as vrea tonifiere. Ideea e ca eu am slabit mai mult fata de cat am vrut, fara sa imi propun asta… si acum as vrea sa ma mentin, sa nu mai slabesc, nu m-as supara si daca as mai pune 2-3 kg

| Cosmin86 a răspuns (pentru OanaChris):

Consuma mai multi carbohidrati si nu o sa mai ai problema asta.

| OanaChris explică:

As vrea sa imi cresc si fundul putin.

| Mariamanuela a răspuns:

Cred că se duce grăsimea și raman mușchi de aia par mai subțiri))