| EdwardMdk a întrebat:

Ma numesc Eduard si am 14 ani, am 86, 3kg si 1.80, bratul meu are 40cm (biceps), as vrea tare mult sa incep perioada de definire dar stiu ca in general muschii scad si de la 40 raman cu 30 si nu vreau asta, vreau doar sa scap de grasime si de burta ca sa se vada muschii bine, la cati cm in brat ar fi bine sa incep perioada de definire? Fac sala de 3 ori pe saptamana.

8 răspunsuri:
| siriusblack98 a răspuns:

Nu exista un standard pentru ''la cati cm in brat pot incepe perioada de definire'', este o tampenie.In momentul in care ai atins rezultate satisfacatoare in ce priveste acumularea de masa musculara poti incepe perioada de definire. Elimini cat se poate carbohidratii, intri in deficit caloric, cardio de 3 ori/saptamana si cam aia este.Sa nu reduci din cantitatea de proteine consumata altfel pierzi mai multa masa musculara decat in mod normal.Pastreaza doza de proteina la 3g/kg/zi.In momentul in care slabesti o sa pierzi atat masa musculara dar si forta (unii mai mult altii mai putin, depinde de foarte multi factori), asta ar trebui sa ai in vedere.Nu scazi de la 40 in brat la 30 pentru ca nu slabesti doar la brate.Grasimea se arde uniform.Trage sa ajungi la 75kg, este suficient.Eu in locul tau dupa asta as incepe un antrenament de powerlifting pentru ca sunt foarte sigur ca tu mai mult de 30-40kg nu ridici indiferent de exeritiu.Degeaba arati bine daca n-ai forta.

| EdwardMdk explică (pentru siriusblack98):

Fac trapez cu bara cu 98kg, fac aplecari cu bara cu 100kg, biceps cu 44kg 12 repetari, genoflexiuni cu 115 kg, dar faza este ca sunt mare dar nu se vede conturul la muschi din cauza slaninii laughing

| EdwardMdk explică (pentru EdwardMdk):

Impins la piept cu gantera 35kg fiecare 6 repetari, biceps cu gantera de 30

| siriusblack98 a răspuns (pentru EdwardMdk):

''Fac trapez cu bara cu 98kg, fac aplecari cu bara cu 100kg, biceps cu 44kg 12 repetari, genoflexiuni cu 115 kg'' Pai inseamna ca tu esti urmatorul Arnold daca la 14 ani ridici greutatile alea.Eu zic ca mananci rahat. Daca tu nu ridici la piept mai mult de 35 dar faci biceps cu 44 deja se bate cap in cap.

| AwGenetix a răspuns:

Hmmm. sa nu-ti para rau intr-o zi ca ai "masa" dar n-ai pat...
toti amicii mei se plang ca sala i-a scos din functionare de pe la 34 de ani...

| Cosmin86 a răspuns (pentru AwGenetix):

Amicii tai sunt retardati?

| AwGenetix a răspuns (pentru Cosmin86):

Sincer cam da. nu stiu daca nu li se trage de la pilitura de fer din sala sau altceva.

| Cosmin86 a răspuns (pentru AwGenetix):

Sala, facuta cum trebuie, te ajuta foarte mult la sanatate.
Spre exemplu tractiunile la bara iti intaresc muschii care sustin coloana + te ajuta la postura. Genuflexiunile intaresc genunchii (stii cati oameni au problema cu asta) si tot asa.

Eu fac 34 in curand si sunt perfect sanatos, fac sala de la 16 ani.
Sunt cam singurul de la mine de la serviciu care nu are dureri de spate.