| anonim_4396 a întrebat:

Sunt copil și sunt fată. Deci vreau să slăbesc pentru ca sunt un pic mai plinuță. Aș vrea la abdomen să nu mai am burtica iar abdomenul sa fie plat. Cât la față sa nu mai am falcuțe. Dacă e îmi puteți spune ce sa mănânc seara, ce exercitii fizice sa fac zi de zi? Dacă e puteți să îmi dați un link de pe Youtube cu exercitii. Va rog mult fără hate. Ofer fundă!

Răspuns Câştigător
| Allys19 a răspuns:

Hei.Am 15 ani și țin dieta de ceva timp.Inainte mancam încontinuu cipsuri, prăjituri, beam sucuri și doar la ore handicapate, aproape ca nici nu mai mancam mâncare.Cand am pus pe mine, am văzut ca trebuie sa i au atitudine.Bea multă apa ( cu lămâie) + apa călduță cu lămâie dimineața pe stomacul gol.Eu beau ceai de ghimbir (care e groaznic la gust) pentru slăbit.Am început încet sa ma obișnuiesc cu gustul lui. Micul dejun din păcate îl am la 12 sau la 13 fiindcă atunci ma trezesc și mănânc lapte cu cereale care au relativ putine calorii și conțin fructe uscate, iar ultima mea masa e la ora 6 sau cel târziu 8 și mănânc salata cu piept ori orez cu fructe de mare. Dupa pana când ma culc încerc sa beau multă apa, chiar dacă ma apuca foamea, sunt batoanele alesto cu 98 kcal pe care le i au ca gustarica dacă simt nevoia sau tot de la alesto sunt Nut & Fruit Mix care sunt geniale dar conțin ceva mai multe calorii (are alune, stafide, nuci). Poti sa începi sa alergi in fiecare dimineața sau sa urmezi antrenamentele lui Chloe Ting care e geniala

https://youtu.be/2pLT-olgUJs

https://youtu.be/C5I1oJKJ_Jo

Nu sunt ceva nutriționista, asta mănânc eu pentru a slabi și ti am dat câteva sfaturi care cred eu ca o sa te ajute pentru ca eu cu mama obișnuim sa ținem diete de fiecare data când ni se pare ca ne îngrășăm. Spor la slăbit!

16 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Stai linistita. Daca esti copil, cand vei creste, vei mai slabi. Am vazut fetite plinute care cand deveneau adolescente erau subtirele.

| sierra1 a răspuns:

Copil - copil dar e a șasea oară când ne innebunești cu astea!

| AnastasiaK a răspuns:

Se vede ca esti copil pentru ca ai ales ca raspuns castigator unul gresit. Tot e bine ca nu l-ai ales pe al lui ancaval care stie mai putine despre nutritie decat orice copil.

Singurele raspunsuri bune aici au fost ale utilizatorului VI3, restul sunt efectiv aberatii, idiotenii scrise de oameni dezinformati care n-au nicio treaba cu sportul sau cu nutritia.

| ancaval a răspuns:

Evident, înotul și alergatul. În altceva nu prea aș crede. Am văzut pe mine.
Și să NU mai mănânci după ora 18, fără dulciuri, multe fructe, legume, fără băuturi.
Cu sănătatea stai bine? Și ea poate influența greutatea.

| Anonimata345 a răspuns (pentru ancaval):

Da,cu sănătatea stau bine. Într-adevăr mănânc dupa ora 18...

| ancaval a răspuns (pentru Anonimata345):

No, ușor cu mâncarea că te saturi și cu mai puțin, și mâncare o mai fi, nu se termină.

| VI3 a răspuns (pentru ancaval):

Mâncatul după ora 18:00, nu îngrașă! Asta este o prostie, iar eu nu înțeleg, de ce se mai crede și în ziua de azi așa ceva.

| VI3 a răspuns (pentru ancaval):

Eu mâncam la ora 22:00 și scădeam în greutate. De ce? DEFICITUL CALORIC! Trebuie să scadă numărul de carbohidrați din alimentație, nu să mănânce mai puțin.

| VI3 a răspuns (pentru Allys19):

Până la urmă foamea este cea mai rapidă variantă, dar nu cea mai bună.

| ancaval a răspuns (pentru VI3):

Dacă mâncai după 22 și slăbeai, înseamnă că aveai probleme de sănătate, sau stres, sau ține de genetic. Cine ți-a spus ție că ai deficit caloric? Ai fost la medic sau așa crezi tu? Pentru a știi exact, trebuie analize.
Și da, mâncatul după 18 chiar îngrașă. Aaa, un fruct, o salată, nu te îngrașă. Dar dacă spargi frigiderul? Până și mâncarea, pe care o considerăm noi naturală, nu mai e, toate sunt forțate și ne dă corpul peste cap. Un mic dereglaj hormonal și te-ai rezolvat. Multe cazuri, că nu am auzit noi de ele, ghinion, dar ele există.
Și dacă mănâncă mai puțin, ce are? E domnișoară, doar nu s-a unge până la urechi cu mâncarea. Bărbații da, lor le trebuie mai multă mâncare.

| VI3 a răspuns (pentru ancaval):

Am făcut 3 ani de calisthenics, iar acum merg la sală. Am fost în perioadă de masă(surplus caloric - mănânci mai mult decât consumi) și după am intrat în perioada de definire (deficit caloric-slăbire). Poți mânca și nesănătos, iar tu tot poți să slăbești. De ce? Pentru că ești în deficit caloric. Mâncare mai puțină = pierdere în greutate(într-un timp cât mai scurt). De ce să nu își calculeze mai bine caloriile și să slăbească sănătos? Stai liniștităwinking, nu am nicio problema de sănătate.
Îți spun și îți mai repet odată, MÂNCATUL DUPĂ ORA 18:00 NU ÎNGRAȘĂ!

| ancaval a răspuns (pentru VI3):

1. Nu mă interesează ce ai făcut tu, sau ce faci. Nu era cazul să dai detalii.

2. Eu sunt foarte liniștită, nu trebuie să îmi spui tuwinking

3. Ba da, mâncarea după 18 chiar îngrașă, mai ales că nu face mișcare.

4. La fete e mai complicat, decât la băieți!

| VI3 a răspuns (pentru ancaval):

1. A fost cazul să dau detalii laughing. În culturism se calculează caloriile și când vine vorba de slăbire, dar și de masă musculară. Tu ce sporturi ai făcut, în care nu te lăsau să mănânci după ora 18:00? Sau nu ai făcut nici unul și îți dai cu părerea?
Ai intrat vreodată într-o sală?

2. Când dai sfaturi ca astea, nu ar trebui să fiwinking. Și eu mai greșesc, dar verific după și îmi asum greșeala. Tu nu vrei să accepți deloc faptul, că ai lacune în acest domeniu.

3. Mâncarea după 18 îngrașă? De ce? Pentru că nu face mișcare? laughing
Parcă mi-aș dori să continuăm conversația vreo 2 zile laughing. Sunt curios să văd, ce aberați mai scrii.
După tine, noi ar trebui să alergăm după fiecare masă laughing. Doar mi te imaginez pe tine în perioada aceea laughing, dar dă-mi și mie o poză să îmi fie mai ușor. laughing

4. Femeile au undeva la 30 - 35 %mușchi, iar bărbați undeva la 40-50%. Femeile se refac mai repede decât bărbații(e vorba de febra musculara) și obosesc mai greu. Femeile slăbesc mai repede decât bărbații și pot pune la fel de multă masă musculară ca și bărbați, chiar dacă au aproximativ 27-35 % fibre de tip 1.
Unde este mai complicat la femei? Și referitor la mâncatul după ora 18:00, vezi că sau făcut studii și au arătat că deficitul caloric ia ajutat pe participanți (de ambele sexe) să slăbească, indiferent dacă mâncau și la ora 22:00.
Ce este complicat? De ce femeile trebuie să mănânce mai puțin, în loc să își calculeze caloriile?

| ancaval a răspuns (pentru VI3):

Vezi să nu te caci pe tine de la atâta râs! Ar fi urât!
Tu lucrezi undeva? Produci? Sau doar la sală ești toată ziua? Întreb și eu.
E bine să cunoști detaliile, dar nu e bine să te pierzi în ele! Se vede unde se ajunge de la prea multă "știință".

| VI3 a răspuns (pentru ancaval):

Ce s-a întâmplat draga mea laughing?

| Allys19 a răspuns (pentru Anonimata345):

Hei.Am 15 ani și țin dieta de ceva timp.Inainte mancam încontinuu cipsuri, prăjituri, beam sucuri și doar la ore handicapate, aproape ca nici nu mai mancam mâncare.Cand am pus pe mine, am văzut ca trebuie sa i au atitudine.Bea multă apa ( cu lămâie) + apa călduță cu lămâie dimineața pe stomacul gol.Eu beau ceai de ghimbir (care e groaznic la gust) pentru slăbit.Am început încet sa ma obișnuiesc cu gustul lui. Micul dejun din păcate îl am la 12 sau la 13 fiindcă atunci ma trezesc și mănânc lapte cu cereale care au relativ putine calorii și conțin fructe uscate, iar ultima mea masa e la ora 6 sau cel târziu 8 și mănânc salata cu piept ori orez cu fructe de mare. Dupa pana când ma culc încerc sa beau multă apa, chiar dacă ma apuca foamea, sunt batoanele alesto cu 98 kcal pe care le i au ca gustarica dacă simt nevoia sau tot de la alesto sunt Nut & Fruit Mix care sunt geniale dar conțin ceva mai multe calorii (are alune, stafide, nuci). Poti sa începi sa alergi in fiecare dimineața sau sa urmezi antrenamentele lui Chloe Ting care e geniala

https://youtu.be/2pLT-olgUJs

https://youtu.be/C5I1oJKJ_Jo

Nu sunt ceva nutriționista, asta mănânc eu pentru a slabi și ti am dat câteva sfaturi care cred eu ca o sa te ajute pentru ca eu cu mama obișnuim sa ținem diete de fiecare data când ni se pare ca ne îngrășăm. Spor la slăbit!

| Ryaa81 a răspuns:

Bună!
Încearcă să nu mai mănânci după ore târzii, să reduci dulciurile și snacksurile.
Dacă totuși vrei rezultate vizibile, poși să încerci să faci niste workout-uri. Personal, ți-o recomand pe Chloe Ting. Îți las mai jos un link unde îi găsești programele.
https://www.chloeting.com/
Sper că ți-am fost de folos!