| GoodboyGL a întrebat:

Buna TPU. Sunt extrem de confuz.
Am 17 ani, 1 85 si 70 de kg, sunt baiat, dar am grasime peste tot: picioare, fese, burta, abdomen, solduri, dar in schimb am mainile ca niste scobitori si nu ma mai suport.... Vreau sa slabesc si sa pun ceva masa musculara pe mine. Ce sa fac? Sa ma apuc de sala? De care sala? Forta sau fitness sau ce sa fac? Va rog ajutati-ma sunt disperat! Daca aveti intrebari va raspund cu placere. Dau funda!

Răspuns Câştigător
| TopCom360 a răspuns:

Eu am facut sala fitnes 1 an cu 8 ore pe saptamana apoi m-am apucat de forta de vreo 3 luni, tot asa am avut si eu grasime, dar nu peste tot, doar la picioare(sus la pulpa) si putin la abdomen, de la 75kg am ajuns la 63kg, am 15 ani jumate.Cel mai bine ar fi sa faci sala de fitness, si sa mai alergi si tu in plus, in felul asta arzi caloriile, vreo 1h pe zi nu e mult, seara pe racoare este bine sa alergi.Altceva nu vad ce ai putea face.Succes

| GoodboyGL explică (pentru TopCom360):

Pai pana la urma sunt din Galati si aici este cea mai lunga faleza din tara asa ca pot alerga fara probleme. Sala de fitness, 8 ore pe saptamana, pe romaneste zilnic cate o ora si ceva? Sau cum sa distribui timpul? Daca fac bodybuilding nu ard grasimile? Trebuie sa incep intai cu fitness ca sa slabesc si abia apoi sa incep cu bodybuilding? Scuze ca te asaltez cu intrebarile dar sunt dinsperat... Dupa cum poti observa mie asa rusine de mine ca mi-am facut alt profil de TPU special pentru intrebarea asta... MS

6 răspunsuri:
| sweetynice29 a răspuns:

Apucate de forta lucreaza-ti abdomenul asa-i cel mai bine, dar nu exagerat la doua zile sa mergi si sa stai 1-2 ore

| GoodboyGL explică:

Sa inteleg ca intai trebuie sa slabesc si apoi sa ma apuc sa pun pe mine masa musculara? Adica daca fac bodybuilding si mananc multe proteine nu ard tesuturile adipoase, grasimile si suncile? Nu radeti de mine dar intelegi ca fiecare imi spune cate ceva si eu inteleg o TOCANITA!

| Cosmin86 a răspuns (pentru GoodboyGL):

E bine sa mananci multe proteine, altfel o sa arzi si masa musculara odata cu grasimea. Asa eviti pierderea muschilor.
Si e ok sa faci bodybuilidng, dar baga un cardio 10-15 minute la sfarsitul fiecarui antrenament cu greutati, alergat pe banda ar fi ideal.

Tu ai nevoie de multe proteine si putini carbohidrati.

Cate mese pe zi ai acum si in ce constau ele? Dar concret, nu gen "multe legume"

| GoodboyGL explică:

Mananc dea valma... Am 2 mese pe zi, una pe la pranz si una seara pe la 7... , mamanc salate de rosii si castraveti, pate, paine din pacate, inghetata, torturi ca mama face intruna, piept de pui la dry cooker ( celebra tigaie cu aburi) cam atat.

| Cosmin86 a răspuns (pentru GoodboyGL):

Da, e cam haotic. Baga 3 mese pe zi, mai mici, sau chiar 4. Dimineata mananca niste oua ( maxim 4 intregi / saptamana, si in rest doar albusuri ) si branza ( calciu + proteine de calitate ). Scoate pateul, e o mare porcarie, si inghetata si torturile. Sau macar redu 50 % din ce mananci acum. Mai baga muschi de vita, peste, curcan, nu manca doar pui, mai variaza :)

Ca sa cresti in masa musculara ai nevoie de 1.5 - 2 grame de proteine / kilocorp. Un piept de pui de 100 de grame are cam 20 de grame de proteine.

Uite aici tabelul cu ce contin alimentele :
http://www.slabire-sanatate.ro/tabel_nutritiv.php

Sa nu neglijezi branza si laptele, ai nevoie si de calciu ( muschi puternici pe oase firave... nu prea isi au rostul ). Laptele sa-l bei in special seara, deoarece are proteine cu absorbtie lenta ( caseina ) si e bun sa-ti hraneasca muschii in timp ce dormi.

Sa nu scoti de tot carbohidratii, pieptul de pui sa-l mananci cu orez, cartofi copti, quinoa, etc. Daca bagi doar proteine, fara carbohidrati ( sau cu prea putini ) corpul o sa-ti foloseasca proteinele pentru energie, in loc sa le foloseasca pentru a-ti hrani masa musculara => mai putine proteine ajung in muschi => progrese mai slabe.

Si mai baga si cate un fruct, doua pe zi asa. Dar, sa treaca minim 2 ore intre mese ( cele 2 fructe le poti considera o masa ), sa se digere intai tot de la masa precedenta pana mananci altceva ( fructele spre ex. fermenteaza si daca le mananci imkediat dupa masa poti avea probleme cu stomacul ).