| SpigiBb a întrebat:

Vreau parerea doar celor care se stiu in acest domeniu si sa fie cat mai mult inteles raspunsul! Fac sala de 1 an si tin sa va zic ca am pus 11-12 kg pe mine de atuncea, treaba este ca eu fac o zi tot antrenamentul abdomen/spate/biceps/triceps/antebrat/umeri/trapez/picio are/gambe toate in aceeiasi zi cate 4 serii pe fiecare grupa de muschi! a doua zi fac pauza si urmatoarea zi iar acelasi antrenament, deci o zi pauza una fac! dar de la un timp am vzt ca nu mai cresc in masa! care ar putea fi cauza? si nu e vorba d alimentatie sau altceva va asigur.Sa fie prea mult sau prea putin antrenament? si care ar fi antrenamentul ideal pentru problema mea? Va rog doar cei care stiu! FUNDA

8 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Lucreaza o grupa o singura data pe saptamana, dar ca lumea. 5-6 serii pentru grupele mari si 3-4 pentru cele mici. Baga exercitiile de baza PRIMELE, la alea poti lucra cu greutate mare.
Du-te la sala de 4 ori pe saptamana, e suficient si chiar epuizant daca lucrezi cum trebuie.

Tu acum te supra-antrenezi la greu si nu prea lucrezi grupele ca lumea, doar le incalzesti.

Spre ex. 4 serii pentru spate si 4 serii pentru picioare e FOARTE PUTIN. Eu la un antrenament intreg fac doar spate si la altul doar picioare. In ziua de spate sau de picioare efectiv nu mai am cand sa lucrez si alta grupa, deoarece aceste grupe necesita multe serii din multe unghiuri. Spre exemplu la spate, lucrezi si zona lombara, faci indreptari cu haltera?

| SpigiBb explică (pentru Cosmin86):

La spate fac asa...la bara tractiuni si pentru ingrosare! si cum ai zis uh odata pe saptamana o grupa de muschi? mi se pare foarte putin nu crezi?

| Cosmin86 a răspuns (pentru SpigiBb):

Nu, daca o lucrezi cum trebuie.
Spre ex. eu lucrez spatele 50 de minute, cu pauza 90 maxim 120 de secunde intre serii ( cu cronometru ), si dupa sunt complet epuizat.

Eu la spate fac asa :
- tractiuni, 4 serii
- tractiuni la helcometru, 4 serii
- ramat cu hatlera din picioare, 4 serii
- ramat la aparat cu priza ingusta, 4 serii
- indreptari cu haltera ( cel mai dur exercitiu ), 6 serii

Oricum grupele 'participa' si la antrenamentul altora ( bicepsul la spate, tricepsul la piept, etc. ).

Mai mult NU inseamna mai bine, muschii cresc atunci cand se odihnesc. Daca bagi biceps si a doua zi bagi spate, bicepsul e obosit dupa un antrenament intens ( o sa vezi ca il simti obosit si a doua zi dupa un antrenament corect ) si afecteaza antrenamentul spatelui.

O sa vezi ca lucrand o singura grupa pe saptamana o sa ai in 6 luni muschii mai mari decat altii care in alea 6 luni au tras ca nebunii de nu stiu cate ori pe saptamana aceeasi grupa, fara s-o lase sa se odihneasca.

Uite jurnalul meu de antrenament :
http://www.culturism.ro/forum/jurnal-personal/jurnal-cosmin-0001.html

De asemenea, mai citeste aici :
http://www.culturism.ro/......ament.html

Si alte articole de pe site-ul ala, ca sa intelegi procesul. A face muschi e ceva foarte complex, nu merge doar "sute de repetari mereu si aia e".

| SpigiBb explică (pentru Cosmin86):

Vad ca te pricepi in domeniul acesta! imi poti alsa te rog un id de mess sa mai tin legatura cu tine? in caz ca ceva nu merge bine sau eu stiu...te rog multhappy

| Cosmin86 a răspuns (pentru SpigiBb):

Pe privat, dau mesaj acum

| naitreaba a răspuns:

Ai putea sa faci zilnic sala, azi faci piept, trapez si brate, maine spate si abdomen, poimaine picioare, si de la capat happy pauza sa fie sambata si duminica.

| Raduuuuu a răspuns:

Eu zic ca ar trebui sa specifici si varsta big grin

| xtremelaurentiu a răspuns:

Intr-adevar este prea mult antrenament, ceea ce inseamna ca ai facut supraantrenamen (ceea ce inseamna ca nu mai cresti in masa musculara). Eu iti spun antenamentul meu, poti sau nu sa-l urmezi. Luni:piept cu triceps, bicicleta sau banda. Marti:Spate cu umeri si trapez, bicicleta sau banda. Miercuri: pauza. Joi: biceps si daca vrei si triceps, bicicleta sau banda. Vineri: picioare, bicicleta sau banda. Cineva ar fi trebuit sa-ti spuna de la inceput acest lucru. Sper ca ti-am fost de folos. Bafta