| Vi1rus a întrebat:

vreau sa fac muschi si sa ma antrenez acasa. dar nu stiu cum sa imi programez exercitiile. e bine sa fac in fiecare zi aceleasi exercitii sau sa le impart pe zile? daca pe zile spuneti-mi in ce zi si ce exercitii sa fac?

8 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Muschi acasa, aberatii de copii mici.

du-te la sala sau ramai un firav.

| vocea a răspuns:

Flotarile sunt cele mai bune, pentru piept brate, genoflexiuni picioare

| Cosmin86 a răspuns (pentru vocea):

Flotari pentru triceps doar... bratul mai are si biceps si antebrat.

| RandyMarsh a răspuns:

Nu este bine sa lucrezi o grupa de mai multe ori pe saptamana.Muschii cresc in perioada de pauza, tu la antrenament doar rupi fibrele.
Alimentatia conteaza cel mai mult, apoi odihna, apoi antrenamentul.
Dieta ta ar trebui sa fie cam 60% carbohidrati, 30% proteine si 10% grasimi(nesaturate, evident).
Am sa-ti las cateva articole ca sa te informezi, ca doar nu o sa-ti dam noi totul:
http://www.culturism.ro/antrenament/
Ai aici tot ce tine de antrenament.Programe,cum sa eviti accidentarile, cum sa alegi greutatile, etc...
http://www.culturism.ro/alimentatie/
Citesti articolele si iti faci un program alimentar in functie de buget.
http://www.culturism.ro/forum/
Aici poti pune intrebari.
Un articol care te poate ajuta:
http://www.getfit.ro/alimentatie/nutrienti/grasimi.html

In legatura cu antrenamentul acasa.
Cam asta ar fi necesarul, daca nu vrei sa pierzi timpul degeaba:
http://hunkbody.ro/visul-meu-sala-mea-de-antrenament-proprie-chiar-acasa/
Daca nu iti permiti sa le cumperi, mergi la o sala, dar eu cred ca e mai avantajos sa le cumperi.In banii dati pe sala pe un an iti iei cam tot ce trebuie, si le ai mereu.
Astea sunt necesare! Sa nu-ti faci sperante ca ai sa faci ceva cu niste flotari acasa.
Bafta!

| Unec a răspuns:

No...ca sa faci muschi, musai trebuie sa-i antrenezi si-ti trebuie miscare...Dar voiam sa atrag atentia asupra faptului ca, degeaba antrenezi muschii, daca nu le dai si indeajuns de multa proteina. Poti creea deficit de proteina in organism. Ai si despre nutritie in programul Insanity, doar ca sunt in engleza.

| Claudiu_Tunduc_1997 a răspuns:

De exemplu azi lucrezi doar la picioare si brate., Maine faci abdomen poimaine spate si piept si dupa din repeti

| Claudiu_Tunduc_1997 a răspuns:

Un program de genu:
Luni : exercitii pentru maini si picioare
Marti: pentru abdomene
Miercuri: spate si Piept
O zi pauza si dupa repeti

| JohnnyBi a răspuns (pentru Claudiu_Tunduc_1997):

Deci luni duci sangele picioare si pe urma il urci in brate. ideal.
marti e o pierdere de timp + 10 minute cica antrenament.
miercuri faci in 1 zi 2 grupe musculare mari.
lipsesc total deltoizii, trapezul, lombarii si antebratele.

in concluzie: esti pe langa