| ToxicUser a întrebat:

Am si eu o intrebare! Vreau sa imi raspunda cei care stiu.
Vreau sa imi antrenez antebratul foarte bine pentru a face skanderbeg. Deja lucrez de ceva timp. Am auzit de un muschi al antebratului numit "Flexor digitorum profundus" adica (Flexor profund) muschi al antebratului. Am vazut un video cu cel mai bun arm wrestler din lume care zicea ca daca antrenezi acest muschi o sa devii foarte puternic si mult mai greu de pus. Asa a facut si el. Intrebarea mea este cum pot sa antrenez acel muschi, ce antrenamente sa fac? O sa antrenez toti muschii antebratului dar ma intereseaza acest muschi. Daca stiti si alte exercitii pentru ceilalti muschi ai antebratului puteti sa imi spuneti. Dar am nevoie de exercitii pentru acest muschi. Dau funda celui mai bun raspuns. O zi buna!

9 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

La skandenberg tragi din spate, nu din antebrat, este o miscare de ramat.

Antebratul este un muschi mic, comparativ cu spatele care este un muschi mare.

Ce stil ai? top-roll, hook, side, push?

| ToxicUser explică (pentru Cosmin86):

Stilul meu este de a trage cu toata puterea pana il pun cat mai repede. Nu vreau sa stau ca sa ii dau avantaj sa ma traga spre partea lui.

| Cosmin86 a răspuns (pentru ToxicUser):

Adica side pressure? Gen cum trage chipreanov, asa:
https://www.youtube.com/watch?v=36cMunG_VEE

| ToxicUser explică (pentru Cosmin86):

Da, intocmai.

| Cosmin86 a răspuns (pentru ToxicUser):

Atunci trebuie sa lucrezi umar serios. Side-pressure-ul vine din umar si din greutatea corpului.
Ai rolling thunder? E super bun pentru antrenament:
https://www.youtube.com/watch?v=aFF2F6ZdUAI
https://www.youtube.com/watch?v=g7_5pj3kEeg

p.s.: nu mai izola antebratul, lucreaza TOT segmentul care participa la miscare (umar, spte, etc.), cum fac tipii din clip.

| ToxicUser explică (pentru Cosmin86):

Inseamna ca trebuie sa ma apuc de sala. Dar la mine in oras sala nu prea dispune de multe aparaturi. Mai ales de Rolling Thunder.

As mai avea o intrebare separat de cea de sus. Cum pot sa imi maresc bratele adica sa le am mari. Eu nu am mana mare dar am numai fibra, se vede doar muschi dar nu este mare cat si la antebrat. Tine tot pe baza de anumite antrenamente?

| Cosmin86 a răspuns (pentru ToxicUser):

Antrenamente si alimentatie, trebuie sa-ti asiguri 2 grame de proteina/kg-corp zilnic.

Nu ai club de skandenberg? Ca cel mai eficient antrenament e la club, gen asa:
https://www.youtube.com/watch?v=LNpGOpOlit4&t=1s

| Bizon95 a răspuns:

Folosesti SForta, SForta e forta, dar, versiunea "Space BALLS" big grin
and have some yogurt big grinbig grin

| Alexandrionelu a răspuns:

Gatere / haltera, mânerul cu sfoara și greutate la capăt, clește pentru antebraț și mai e o jucărie drăguță, un minigiroscop de mana numit PowerBall. Combina-le pe toate și Popaye va fi invidioswinking