| OlarBogdan1999 a întrebat:

Vreau sa va întreb ceva. Asa din curiozitate, dacă aș face gen *flotări, ridicări cu 20 de kg, abdomene* în fiecare seara, cam vreo o ora așa, aș ajunge undeva? Adică mi-ar mai creste masa musculară? Dau funda

Răspuns Câştigător
| AnastasiaK a răspuns:

Nu ai obtine cine stie ce. Prin exercitiile la care faci multe repetari dezvolti rezistenta musculara, nu hipertrofia. Pentru a creste masa musculara ai nevoie sa cresti greutatea cu care executi exercitiile in asa fel incat sa poti face putine repetari. Bine, la flotari spre exemplu ai diverse variatii care te ajuta. Le poti face in maini ca sa folosesti toata greutatea corpului. Mai sunt si alte variante, insa chiar si asa vei ajunge intr-un punct in care sa ai nevoie de greutate adaugata. Bineinteles, cum probabil ai auzit de multe ori, cea mai importanta cand vine vorba de cresterea masei musculare e alimentatia, dar nu asta ai intrebat asa ca nu voi vorbi despre. De asemenea, musculatura creste in zilele de pauza. Nu este recomandat sa antrenezi aceleasi grupe musculare zilnic. Sau imparti grupele pe zile sau faci o zi antrenament si minim o zi pauza.

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da dar nu foarte mult. Ca sa cresti masa musculara trebuie sa cresti treptat greutatile, si bineinteles trebuie sa ai si o alimentatie caatare cu multe proteine, si mai depinde si de ce fizic ai acum, adica daca ai un procent scazut de grasime sub piele atunci exercitiile astea te vor ajuta sa-ti conturezi/definesti bine corpul.

| Gabipn2017 a răspuns:

Aşa ar trebui... însă ar fi bine sa o iei treptat, in reprize cu pauze scurte între ele, asta ca sa eviți teribila febră musculara.Insă trebuie sa ai grijă ce mănânci si sa te si hidratezi...cred ca stii deja asta

| Diana2903maria a răspuns:

Da ti-ar creste masa musculara, dar nu numai atat trebuie sa faci, mai multe exercitii fizice in primul rand trebuie sa alergi sa mananci sanatos si dupa aceea vor incepe sa apara muschi la maini, picioare burta, spate.Dar sa ai toate acestea iti trebuie mult antrenament.(mie abia dupa 3 luni de antrenamente au inceput sa mi se dezvolte muschi) cel mai indicat ar fi sa te apuci de vreun sport ( box, K1, kickboxing, mma )

| AnastasiaK a răspuns (pentru Diana2903maria):

Deci daca alearga si mananca sanatos ii creste masa musculara? laughing rolling on the floor

| Diana2903maria a răspuns (pentru AnastasiaK):

Prin alergare masa musculara la picioare se la dezvolta mai repede, fac mma de un an si la inceput am fost pusa sa : alerg, mananc sanatos, ridicare greutatilor, exercitii fizice. Si am ajuns unde mi-am propus prin pasi astia in 3 luni aveam muschii picioarelor si mainilor destul de dezvoltati.

| AnastasiaK a răspuns (pentru Diana2903maria):

O conditie necesara pentru dezvoltarea masei musculare este consumul unui numar mare de calorii. Prin alergare nu faci decat sa arzi calorii inutile. Alergarea dezvolta rezistenta cardiovasculara, nu musculara si nicidecum musculatura. Alergarea de viteza poate sa ajute putin, dar in niciun caz atat de mult incat s-o recomanzi pentru dezvoltarea masei musculare in defavoarea exercitiilor de forta. Cat despre mancatul sanatos, sanatos nu implica un anumit numar de calorii. Poti manca sanatos si sa fii in deficit caloric sau chiar dimpotriva. Deci a manca sanatos este o recomandare insuficienta. Ma bucur ca faci mma de 1 an, eu fac sport de 10 (de fapt de mai mult, dar n-o sa pun la socoteala cei 4 ani de karate din copilarie sau orice alta perioada in care nu aveam cunostinte despre sport, ci doar practicam), deci mai bine sa lasam de-o parte argumentele de genul. E irelevant ce si de cat timp practici daca iti lipsesc anumite cunostintewinking

| Pohrib_Catalin_1997 a răspuns:

Iti spun doar ca ti ar prinde bine dar nu o sa ajungi sa ai o forma fizica dorita cu cateva flotari si ridicari, fu te la sala, asa va fi mult mai bine si usor