| Zsergiu a întrebat:

Am 16 ani si de curand am inceput sa merg la sala de forta, pentru ca am probleme de greutate si vreau sa pun masa musculara! Vreau sa-mi dati un program de exercitii adecvat! Am cautat, am intrebat si sunt prea multe care se bat cap in cap! Va multumesc frumos!

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
7 răspunsuri:
| ionutzu94 a răspuns:

Prima zii: spate = 4 exercitii = 12-14 repetarii fiecare serie
a 2-a zii: piept =4 exercitii = 14 repetarii fiecare serie
a 3-a zii: umeri = 3 exercitii care sa cuprinda fiecare grupa deltoidu posterior, inferior, superior = 10-12 repetari fiecare serie + trapez = 1 exercitiu = 14-16 repetarii
a 4-a zii brate: biceps 2-3 exercitii; triceps 3 exercitii = 12-14 repetari
a 5-a zii: picioare : gambe 2 exercitii = 12-14 repetarii; coapse 3 exercitii = 10-12 repetarii
Ziua 1, 3, 5 faci abdominalii 3 exercitii = 12-14 repetari
Pt masa musculara faceti intre 12-14 repetari in general.
Pt un contur faceti intre 20-25 repetari.
Conteaza sa bei cel putin 1 litru de apa plate in timpul antrenamentului.
Trebuie sa mananci cel putin 5-6 mese pe zi sa aiba un continut mare de proteine : carne, lapte, oua, peste etc.
Nu uita noapte sa dormi minim 8 ore conteaza foarte MULT asta.
Daca mai ai intrebarii contacteaza-ma la iony94ro@yahoo.com

Răspuns utilizator avertizat
| Reek54 a răspuns:

Pai depinde... vrei sa-ti lucrezi tot corpul?, sau doar o anumita zona?

| Max22w2 a răspuns:

Ziua 1tongueiept+biceps+triceps
ziua 2: Spate+umeri+trapez(in caz ca esti prea obosit trapezul il lasi in urmatoarea zi.
ziua 3:Abdomen+Picioare+trapez(in caz ca nu l-ai facut in ziua 2)
Ziua 4:La fel ca in ziua 1
ziua 5:la fel ca in ziua 2

Ziua6+7=Pauza de refacere

| HiTmAn95 a răspuns:

Sall, pai si eu fac sala,. trebuie sa te antrenezi de 3 ori pe saptamana :
in 1 zi:sa lucrezi la piept.umeri si spate
in ziua 2 sa lucrezi doar la abdomen
iar in ziua a 3 a la picioare
sa faci aceste exercitii in cate
20 de repetari si cate serii poti tu duce

| skandenberg12 a răspuns:

Luni : piept + biceps + umeri
miercuri : abdomen + picioare
vineri : spate + trapez + triceps

| Zsergiu explică:

Va multumesc de ajutor! Si am sa incerc sa fac tot c mia-ti spus!