| CristiCryssu a întrebat:

De mai multe luni de zile m-am hotarat sa slabesc, iar pe parcurs, cu ajutorul unui stil deviata mai sanatos am reusit, cu o mica exceptie.La inceputul acestui "drum" eram supraponderal, acum am scapat de kilogramele in plus cu exceptia abdomenului, unde as putea spune ca am o mica "burtica". De 2, 3 luni de zile fac exercitii abdominale in casa si tin o dieta corespunzatoare, dar fara rezultat.In rest pot sa spun ca sunt multumit dar am probleme cu abdomenul, apreciez niste sfaturi!happy

PSbig grinoresc sa merg la sala curand(vreau sa imi antrenez ceilalti muschi mai corect), si, daca stiti cumva ce suplimente nutritive pe baza de proteine se pot lua? Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| naf29 a răspuns:

Salut, pentru a da jos trebuie sa faci cardio (alergare, bicicleta). Pe langa cardio trebuie sa ai un regim alimentar cat mai sanatos. Daca vrei sa mergi la sala, eu recomand la inceput o luna, 2, sa dai jos tot ce mai ai de dat jos, si dupa ce crezi si simti ca esti obisnuit poti lua si suplimente. In ceea ce priveste ce recomand nu ma pronunt, ce e bun la mine poate sa nu fie bun si la tine, cel mai bine este sa experimentezi. Nu toti suntem la fel, nu mancam, nu ne antrenam la fel. Succes si spor la miscare. Pentru alte detalii si sfaturi intra pe : http://antrenorpersonal.wordpress.com/

| CristiCryssu explică (pentru naf29):

Foarte folositor raspuns,dar tin sa mentionez ca am facut bicicleta pentru un timp indelungat, fapt ce m-a ajutat sa pierd kilogramele, dar nu si pe cele de pe abdomen.In general tin un regim alimentar sanatos si am grija la ce mananc, dar nu pare sa aiba efect in partea abdomenului.

4 răspunsuri:
| lcmbobovl a răspuns:

Pentru proteine si suplimente arunca o privire pe pronutrition.ro
Pentru a da ''burtica'' jos trebuie sa te apuci de alergare(la stadion, in parc, unde poti tu).

| CristiCryssu explică (pentru lcmbobovl):

Daca alerg pot scapa doar de grasimea abdominala? Nu am nevoie sa slabesc oriunde altundeva, este ok alergatul doar pentru abdomen?

| lcmbobovl a răspuns (pentru CristiCryssu):

Grasimea de pe abdomen este cel mai greu de inlaturat.Trebuie sa combini exercitiile pentru abdomen(multe repetari pe serii pana cand simti cum te arde) cu alergatul in aer liber(nu pe banda, la sala deoarece nu implica acelasi efort)!