| Gabriel1 a întrebat:

Ce firma de suplimente nutritive sunt cele mai bune? Vreau sa ma apuc sa iau creatina si nu stiu de care.(inainte/dupa antrenament? cate luni este recomandat sa iau?)

Mentionez ca am luat proteine pana acum.
Multumesc.

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Firmele de top : muscletech, gaspari, optimum nutrition, dymatize, etc.

Recomand six star elite creatine sau cell tech-ul vechi de la muscletech

18 răspunsuri:
| Gabriel1 explică:

Constat ca s-a purtat o adevarata dezbatere aici, Azure, ti-am inteles parerea si recomandarea, insa m-am informat destul de bine in acest domeniu, totul depinde de la organism la organism.

| Nickname1890 a răspuns:

Pe fiecare supliment sunt notate instructiunile de folosinta (cand cat si cum sa il iei) ca la proteine asa scrie si la creatina.

Eu personal imi iau creatina de la ProNutrition este ieftina si da rezultate, poti sa incerci si alte firme mai scumpe dar daca e mai scumpa nu e neaparat mai buna.

| Azµre a răspuns:

Câți ani ai de vrei să iei Creatină?!

| Azµre a răspuns:

Din profilul tău observ că ești clasa a 10 a asta înseamnă 16 ani -17 ani... De ce îți strici organismul cu suplimente? Cu pastile? În loc să mănânci sănătos?
Puțin știu ce poate face creatina și aceste suplimente care le luați pentru sală.
Crează modificări hormonale ce afectează în special sistemul endocrin, supra renal. Băgați în voi tot felul de prostii, după ce vă lăsați de sală o să fie vaide mama voastră.
Vorbesc din experiență, cunosc persoane care s-au îmbolnăvit datorită creatinei și a suplimentelor în timpul antrenamentelor de sală.
Chiar vrei să-ți strici viața mai târziu? Crezi că merită?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Azµre):

Serios? DE CAND suplimentele creaza modificari hormonale?

Le confunzi cu steroizii.

| Azµre a răspuns (pentru Cosmin86):

Nu le confumd deloc! La vârste mici, suplimentele, proteinele și creatina, provoacă dereglări ale metabolismului! Dereglări ale sistemului endocrin. Ele fiind administrate practic artificial. Una este să le iei din alimentație alta este să le iei pastile.
Mai ales creatina luată aiurea în tramvai duce la foarte multe efecte adverse.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Azµre):

1. si cea mai sanatoasa mancare "luata aiurea in tramvai" duce la forate multe efecte adverse
2. daca iei 30 de gr de proteine din mancare sau din suplimente inseamna FIX acelasi lucru, tot 30 de grame

Suplimentele sunt mancare concentrata, atat si nimic mai mult ( in afara de cele care mai baga si alte chestii pe langa, dar pur si simplu nu cumperi de-alea si gata )

| Azµre a răspuns (pentru Cosmin86):

Și ai impresia că tot ce este concentrat este și bun? Te-ai gândit vreodată la treaba asta? Te-ai gândit cu reacționează organismul? Una este să i-a în decursul unei zile acea cantitate de proteine și una este să i-o dai forțat. Vrei să-ți fac și o comparație simplă poate așa înțelegi.
Ai 10 saci de 7 kg și ai 2 ore să îi muți dintr-o parte în alta!
Muți câte unul la 10 minute să zicem, efortul fizic este minim, n-ai parte de urmări după toată povestea.
Dar dacă ai muta 10 saci odată, a doua zi te trezești cu o durere de șale!
Același lucru se întâmplă și cu ficatul! și rinichii, mai ales rinichii, care ai să observi o creștere foarte mare de urobilinogen în urină a doua zi.
Vrei să-ți spun și ce urmări ai de la acea concentrație mare de urobilinogen? Vrei să facem medicină, facem.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Azµre):

Am inteles comparatia ta, dar iei intr-o portie cat ai lua la o masa ( sau chiar mai putin).

O portie din concentratul proteic pe care il folosesc eu are 24 de gr de proteine, pe cand la o masa mananc si 60 de grame de proteine ( 300 de gr de piept de pui ).

Nu trebuie sa muti "10 saci" o data, rolul suplimentelor este sa-ti asiguri necesarul fara sa-ti fortezi stomacul cu prea multa mancare.

| Azµre a răspuns (pentru Cosmin86):

Ideea este că e prea mic pentru așa ceva!
Treaba este alta care voi nu o înțelegeți din mâncare acele 60 de grame de proteine cum spui tu vor fi asimilate în câteva ore, pe când pastilele se vor asimila în câteva minute. Una este să le asimilezi treptat și una e să forțezi organismul în ale asimila.
La urma urmei fiecare face ce vrea. Dar la 17 ani să faci treaba asta nu e indicat. Nu toate organismele reacționează la fel!

| Cosmin86 a răspuns (pentru Azµre):

1. de ce tot insisti pe "pastile"? ca eu nu am vazut proteine sub forma de pastile, ci sub forma de pudra. sa inteleg ca n-ai niciun pic de experienta in domeniu?

2. sunt si suplimente cu absorbtie lenta ( caseina, milk & egg, etc. ) unde poate dura chiar si 7-8 ore pana la asimilare, depinde.

Cu absorbtie rapida iei imediat dupa antrenament sa ajute la refacerea fibrelor afectate de antrenametn.

Si ti-am zis, ideea lor este sa EVITI FORTAREA organismului.

NU iei suplimente ca sa fortezi ci SA EVITI sa fortezi. Crezi ca daca bagi 1 kg de carne pe zi sau 50 de oua / saptamana, nu fortezi?

| Azµre a răspuns (pentru Cosmin86):

Tot dracul ăla este! Tot pastile sunt, ce contează că sunt pudră sau pastile. Tot aceeași compoziție au!
Eu nu înțeleg ce te contrazici atât! Discuția a pornit de la faptul că el n-are nici 18 ani! Dacă ai fi citit pe acele curii ai fi văzut că nu de proști scrie pe ele a nu se administra persoanelor sub 18 ani!

| Cosmin86 a răspuns (pentru Azµre):

Conteaza, ca sa-mi dau seama ce experienta ai in domeniu happy

Ok, arata-mi un singur articol stiintific despre faptul ca suplimentele cu proteine creeaza modificari hormonale.

| Azµre a răspuns (pentru Azµre):

Orice medic endocrinolog îți va da același răspuns ca și mine, suplimentele pentru masa musculară au și efecte negative asupra organismului.

| erabianleonard a răspuns (pentru Azµre):

Nu ai luat niciodata in considerare faptul ca suplimetnele pentru masa musculara e posibil sa AJUTE la sanatate, nu? Cum ar fi imbunatatirea circulatiei si a inimii, intarirea tendoanelor, scaderea glicemiei, etc?

Nu stiam ca un medic endocrinolog are studii despre suplimente si nutritie, dar in Romania toti isi dau cu parerea, si un dentist probabil se crede expert in operatii pe cord.

http://www.doctor.info.ro/concentratele_proteice.html

VORBESTE cu un medic care are peste 10 ani experienta in domeniu si care a lucrat ANI DE ZILE cu SUTE de suplimente de la diferite firme si a vazut efectele lor asupra oamenilor, cineva care a lucrat cu cel putin 100 de oameni.

NU cu un tampit de endocrinolog, care HABAR NU ARE despre ce e vorba.

La fel ca tine, NU am tampit

| Azµre a răspuns (pentru erabianleonard):

Nu mă face pe mine tâmpit.
Nu vorbim de articole care promovează comercializarea acestor produse.
Vorbim de sănătate, de efectele secundare la care te expui atâta timp cât le administrezi la o vârstă fragedă, nu respecți indicațiile acestor suplimente. Dacă ai fi citit pe cutia lor ai fi observat că nu se administrează persoanele care au probleme cu tensiunea, inima, rinichii sau ficatul.
Administrarea abuzivă duce la creșterea urobilinogenului, da ce îți spun eu ție despre așa ceva când tu ești un copil de 14 - 15 ani care n-are nici cea mai mică idee despre chimie și biologie. În schimb ești tare în gură ai un tupeu fantastic să vii să dai omului în cap să-l faci tâmpit, când nici n-ai cea mai mică idee despre subiect și despre ceea ce discutam.
Dacă încep să-ți aduc la cunoștință despre descompunerea creatinei administrată în cantități mari la o anumită vârstă, anumită greutate, dacă îți spun ce este acela metanol nu cred că ai idee de fapt ce idee să ai când tu nici n-ai terminat școala.
Crești, pune mâna pe carte, învâță, ajungi la medicină și apoi să vii să te contrazici.

| Melinda1219 a răspuns:

Fares

| erabianleonard a răspuns:

Nu ai luat niciodata in considerare faptul ca suplimetnele pentru masa musculara e posibil sa AJUTE la sanatate, nu? Cum ar fi imbunatatirea circulatiei si a inimii, intarirea tendoanelor, scaderea glicemiei, etc?

Nu stiam ca un medic endocrinolog are studii despre suplimente si nutritie, dar in Romania toti isi dau cu parerea, si un dentist probabil se crede expert in operatii pe cord.

http://www.doctor.info.ro/concentratele_proteice.html

VORBESTE cu un medic care are peste 10 ani experienta in domeniu si care a lucrat ANI DE ZILE cu SUTE de suplimente de la diferite firme si a vazut efectele lor asupra oamenilor, cineva care a lucrat cu cel putin 100 de oameni.

NU cu un tampit de endocrinolog, care HABAR NU ARE despre ce e vorba.

La fel ca tine, NU am tampit