| falcao07 a întrebat:

..am decis sa imi iau o bicicleta noua, m-ar interesa un mountain bike ceva Focus, Hawk, Ghost...etc. Dar sunt putin indecis merita sa imi iau cu suspensia pe aer? Am vazut ca una cu suspensie doar fata fara spate 8/9 pinioane pe 3 valve, frane shimano sau altele bune pe disc, cauciciuri groase si bune(nu neaparat continental) face undeva la 1000-1500 lei pe cand una cam la fel avend in plus doar acea suspensie pe aer face undeva la 1500-3000 de lei. Merita acest salt de pret doar pentru aceea suspensie. Tin sa precizez ca folosesc bicicleta toata vara si in timpul scoli cam in fiecare weekend macar odata cand imi permite vremea si bineinteles timpul. Fac drunuri de padure in general dar si drum de asfalt intre cateva localitati cam 40km pe zi in general. Vara trecuta am facut am facut undeva la 500km doar(bineinteles nu incontinu, in timpul celor 3 luni) cu o bicicleta mai slabuta Rich cu suspensie pe arc spate si am cam avut probleme cu vitezele doar cele 7x3 mi se parea cam putine. Fac difenta 1-2 viteze ma refer de la 7x3 se simte mai bine la 8x3 sau 9x3? Si care sunt mai ok franele pe disc sau pe saboti? Rog pe cei care fac drumuri cubicicleta sa raspynda in general sau cei care stiu sigur cam cu cat se simt aceste detalii. Ofer funda multumesc anticipat

1 răspuns:
| MedionTcO a răspuns:

Eu sunt amator de ciclism.Nu an incercat suspensia pe aer, dar mie mi se pare foarte buna cea pe arc.Cea pe disc e mai buna cand treci prin noroi si pune franile mai brusc.