| Maria1211 a întrebat:

Ca fata ce proteine as putea sa iau ca sa cresc in masa musculara?
Ce este mai recomandant?

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Proteina o iei din carne, fara sa fii nevoita sa iei suplimente chimice.
Mananca la fiecare masa carne cu salate sau legume, FARA paine, fara orez, fara cartofi sau fasole boabe.
Carnea creste masa musculara, dar ca sa creasca frumos, trebuei sa faci foarte mult sport.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Consumul de suplimente de proteine nu crește masa musculară.

| siriusblack98 a răspuns:

Este mai recomandat să citești mai întâi despre dezvoltarea masei musculare, te documentezi și îți garantez eu că întrebarea ta o să fie altfel formulată. Pentru că la ora actuală este o prostie.

| Apokales a răspuns:

Ideea ar fi sa iti iei proteinele din alimente, nu apela la proteina pudra decat daca nu esti capabila sa mananci cantitati mari de mancare (mare este un termen relativ), altfel proteina pudra este inutila.
Apleaza la suplimente daca simti nevoia atunci cand ai o maturitate in sport de cel putin 6 luni, poate un an. Nu te arunca direct pe ele fara sa ai acea maturitate in sport, fara sa ai ceva cunostinte.

| Maria1211 explică (pentru Apokales):

Fac sala de aproximativ 3 ani si am mese de 4 5 ori pe zi, nu as exagera cu proteinele, sunt zile in care nu reusesc sa mănânc cate proteine ar trebui

| Apokales a răspuns (pentru Maria1211):

Da, nu stiu ce sa zic, am nevoie de mai multe detalii. Insa, raspunsul ti-a fost dat deja, indiferent de sursa sa, proteina este proteina. Nu conteaza de unde o iei, pudra, de origine animala sau vegetala. Sfatul meu, incearca s-o iei din alimente.

| AnastasiaK a răspuns:

Proteinele din orice alimente bogate în proteine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Proteina e proteina indiferent de sursa sau de brand.

| DecstarIsBackAgainMtfk a răspuns:

Era o substanta... are mod de preparare intre 2-60 minute in functie de individ.

| Maria1211 explică:

Fac sala de aproape 3 ani si m-ar fi interesat un supliment proteic, mi-am calculat numărul de proteine necesare si in unele zile nu reusesc doar prin alimentație sa ating acel număr.As fi vrut sa stiu ce fel de proteine sa iau