| Chiron a întrebat:

Cam cat recomandati sa acord incalzirii inainte de antrenament?

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Minim 10 minute. Pentru ca fiecare muschi si fiecare articulatie trebuie incalzita inainte de orice efort -de la gat si pan la glezne. Vei vedea ca iti va luat chiar mai mult de 10 minute.
Recomand inceperea incalzirii cu alergare usoara.

6 răspunsuri:
| baru a răspuns:

30, min. incalzirea, 130min, antrenamentul.

Bula
| Bula a răspuns:

Nu numai incalzirea este importanta, ci si relaxarea dupa antrenament sau concurs.
Incalzirea trebuie sa fie de 10-20 minute, iar relaxarea 5-10 minute.
In ambele cazuri trebuie miscata intreaga musculatura, mai ales cele solicitate mai tare in timpul programului.

| sierra1 a răspuns:

"inainte de antrenament?"

era drăguț să pui și sportul: ping-pong-rugby-bungee_jumping-curling-...

| Apokales a răspuns:

5 minute.

| Eugen80 a răspuns:

Intre 10 si 15 minute. Depinde antrenamentul cat de solicitant este.

| morfeo a răspuns:

25 minute... pana incepi putin sa transpiri. Atunci iti dai seama ca te-ai incalzit suficient.