| anonim_4396 a întrebat:

Care imi puteti spune un regim pentru a slabi si ceva exercitii in special pentru piciore

11 răspunsuri:
| JokerV a răspuns:

Exercitii picioare:genoflexiuni clasice, ridicari pe varfetele picioarelor(lucreza gambele),

cat despre regim:mananca numai supe sau ciorbe romanesti ca sa zic asa, lapte carne dar nu grasa si in cantitati mici facuta pe gratar, salate sunt foarte bune poti inlocui o masa din zi cu o salata eu asa fac, si nu manca dupa ora 6 asta e tot rahatul ca daca mananci pe la 8-9 nu mai faci nimic si se depune pe tine asa la 6 presupun ca mai iesi din casa mai faci ceva...

| Kyrie a răspuns (pentru JokerV):

Daca eu pot sa fac 180 de genoflexiuni intr-o serie, inseamna ca pot sa fac 90 de repetari intr-un picior? fii serios, abia pot 35...

winking si deja is cam multe... asa ca iau gantera de 10 kg in ambele maini si fac abia 12-15

Si apropo, cum de eu mananc mereu doar dupa 9 seara si am 56 kg la 1, 72 la 17 ani? laughing
Sa ghicesc, faptul ca mananc putin si ma antrenez 2 ore pe zi nu?

| JokerV a răspuns (pentru Kyrie):

Nu,metabolismul tau poate tu esti mezomorf

| JokerV a răspuns (pentru Kyrie):

Si oricum kyrie am citit despre tine si nu esti un oarecare

| Kyrie a răspuns (pentru JokerV):

Sunt intre ectomorf si mezomorf, daca eram mezomorf aveam probabil 68-69 kg asahee hee iar daca eram ectomorf nu cred ca aveam forta de a ridica dublu si ceva fata de greutatea mea...

+ Ca eu mananc si putin, mai beau si energizante, nici nu iau proteine si fac doar de 2 luni sala sad, da doar de 2 luni,ai citit bine laughing, in rest pana acum doar m-am antrenat cu exercitiile de baza pe propia greutate destul de chinuitor, altfel nu aveam o asa forta la cat de slab par euhee hee (stii ca masa nu conteaza ci fibrele), totusi o sa vad cat o sa progresez in urmatorii ani, mai ales ca ma apuc de lupte mma si ce oi mai face eu peste 2-3 ani asa si nici ca ma las de sala doar ca sa ma apuc de astea,din contra, dimineata sala si dupamiaza luptele mai pe viitor, oricum renunt la statul pe PC si scoala si o sa am timp doar de antrenament

Pai, ma rog, ti-am dat o autobiografie laughing la ce am facut si ce fac si ce o sa fac eu xD

| JokerV a răspuns (pentru Kyrie):

Respect pentru tine

| Kyrie a răspuns:

Exercitii pentru picioare:
Sarituri pe un picior (pentru ambele picioare) ajuta la gambe si intarirea oaselor
Fandari (daca caut pe internet gasesti toate tipurile de fandari la prima pagina) te ajuta sa capeti flexibilitate (fireste, daca esti trecut de 20 de ani, foarte foarte foarte greu devii mai flexibil) si lucreaza putin precum genoflexiunile daca faci mai multe fandari
Genoflexiuni pe un picior (ce sa te mai obosesti cu 2356326 repetari, fa pe un singur picior, daca incerci 2-3 zile devine floare la ureche sa-ti mentii echilibrul)

Cat pentru slabit, poti sa mananci de 2 ori pe zi (nu manca pana numai poti ca de aia te ingrasi si evita carnea, mananca mai multe legume, salate), daca nu transpiri, tot degeaba... bafta

| JokerV a răspuns (pentru Kyrie):

Kyrie daca are o greutate mare, si face genoflexiuni pe un picior poate sa se accidenteze, si genoflexiuni pe un picior nu are rost de ce sa stai sa faci la fiecare picior cand faci la amandoua odata

| вliSs a răspuns (pentru JokerV):

Am 62 kg si 1.68
vreau sa ajung la 55-54 kg

| Kyrie a răspuns:

Mersii

| lavinutzuk a răspuns:

Alimentele minune care te scapa de kilogramele in plus sunt de fapt cele care iti ofera o senzatie de satietate mai mare decat altele pentru ca acestea te pot impiedica sa mananci mult.
Cel mai important este sa alegi alimentele bogate in fibre, grasimi bune, proteine si cu un continut ridicat de apa deoarece sunt mai satioase si in acest mod iti vei crea propria reteta de slabire rapida si eficienta.

Spre exemplu, un mar pe zi va tine kilogramele departe de tine pentru ca are un continut mare de apa, precum si fibre solubile si insolubile. Nutritionistii spun ca un mar mediu are aproximativ 85% apa si cinci grame de fibre solubile. Deci, o dieta din mere va fi una cu siguranta eficienta. Cand iti faci o salata, nu uita de frunzele de spanac si arugula, dar nici de iaurtul degresat. Consumat de trei ori pe zi, iaurtul te va ajuta sa slabesti de doua ori mai multe kilograme decat celelalte persoane care nu consuma produse lactate. Care este secretul? Calciul combinat cu celelalte componente bioactive care se gasesc in produsele lactate incetineste procesul de depozitare a grasimilor si intensifica arderea lor, in special in jurul taliei.
Stiai ca si supa de pui te poate ajuta sa slabesti? Studiile arata ca 300 ml de supa de pui cu legume te ajuta sa slabesti de doua ori mai mult datorita senzatiei de satietate, fara extra-calorii, la fel ca ouale.

Asadar, care este trucul unui trup de invidiat si al unei sanatati la fel de frumoase? Cheia unei diete eficiente consta in exercitiile fizice si mesele dese si sanatoase.Fie ca iti doresti sa slabesti trei kilograme sau mai multe, inca de la inceput trebuie sa intelegi conceptul de dieta de slabit rapida. Aceasta te ajuta sa scapi de kilogramele in plus intr-un timp record, insa nu peste noapte. De aceea, este foarte important sa nu incepi cura de slabire cu cateva zile inainte de evenimentul pentru care ti-ai propus sa ai o silueta de invidiat, ci sa iti stabilesti acest scop macar cu o luna inainte, astfel incat corpul tau sa nu perceapa regimul alimentar adoptat ca pe un soc, ci ca pe o schimbare benefica, pe care o astepta de mult timp. In plus, incearca sa mentii noul stil de viata si dupa ce ti-ai atins obiectivul, pentru a evita fluctuatiile de greutate si implicit, aparitia vergeturilor. Pentru inceput, renunta definitiv la zaharuri, grasimi animale, produse fast food si bauturi carbogazoase, si sare, deoarece aceasta are proprietatea de a retine apa in organism, fapt ce influenteaza semnificativ numarul indicat de acul cantarului tau. Totusi, ai grija ca in timp ce urmezi acest regim de slabit rapid sa nu iti privezi organismul de numarul minim de calorii de care are nevoie pentru a functiona optim si a nu suferi carente de nici un fel.Cheia reusitei unei diete de slabit rapide nu sta numai in CAT mananci, dar mai ales in CE mananci. In acest sens, este foarte important sa faci o radiografie a specificului alimentatiei tale, pentru a identifica atat alimentele pe care le consumi si sunt nocive pentru sanatatea si silueta ta, cat si ce alimente lipsesc din alimentatia ta, desi sunt absolut necesare bunei functionari a organismului. Atentia acordata regimului alimentar poate fi suficienta pentru a scapa de kilogramele nedorite, insa nu va rezolva problema aspectului pielii si a lipsei de tonifiere a muschilor. De aceea, este recomandat ca orice cura de slabit rapida sa fie completata de practicarea unui sport care sa favorizeze arderea intensa a caloriilor si sa previna aparitia vergeturilor. In acest sens, cele mai eficiente sunt exercitiile cardio, deoarece solicita mai multe grupe de muschi si au un efect benefic asupra circulatiei sangelui si a oxigenarii tesuturilor. Pentru rezultate imediate, mareste progresiv intensitatea cu care executi miscarile si timpul acordat acestora.