| HykoNNN a întrebat:

Care sunt cele mai eficiente exercitii in dezvoltarea fortei in brat? (legat de skanderbeg)

24 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

La skan tragi cu tot corpul, NU cu bratul. Bratul e doar un carlig care blocheaza, muschii spatelui + alte grupe trag efectiv spre tine pana il pui.

Cel mai bun e evident antrenamentul la masa speciala de skan, cu specialisti.

Apoi, mai poti face la sala de genul :
http://www.youtube.com/watch?v=c2Xf9JgeBis

Si in rest exercitii de forta si pentru incheieturi.

p.s. : pentru forta maxim 5 repetari pe serie, poti mai multe maresti greutatile folosite

| comsacodrut a răspuns:

Flotari,tractiuni

| Cosmin86 a răspuns (pentru comsacodrut):

Sigur te ajuta alea la skan

| CorNNeL a răspuns:

Te sfatuiesc sa te duci la.

| Cosmin86 a răspuns (pentru CorNNeL):

La ce? laughing

| CorNNeL a răspuns (pentru Cosmin86):

Sala laughing

| Cosmin86 a răspuns (pentru CorNNeL):

Sala nu e asa eficienta pentru skan ( cel putin exercitile clasice )

| CorNNeL a răspuns (pentru Cosmin86):

Vrei exerciti pentru biceps? Care dau roade?

| CorNNeL a răspuns (pentru CorNNeL):

Poti face tractiuni, tractiunile sunt printre cele mai bune experciti pentru biceps, si poti ridica greutati, daca nu ai acasa greutati iti poti face tu.

| Cosmin86 a răspuns (pentru CorNNeL):

1. tipul care a pus intrebarea vrea, hai sa-i dam un raspuns corect
2. tu faci skan din biceps? laughing

skandenberg se face cu tot corpul, biceps si antebratul doar blocheaza, cu spatele tragi efectiv, ca la ramat. si incheietura o tii blocata cu forta, ca daca ti-o da pe spate, pierzi

| CorNNeL a răspuns (pentru Cosmin86):

Ba frate, esti cam mofturos sa mor eu, fa ceti zic si o sa vezi ca o sa dea roade fa flotari si tractiuni in fiecare zi cate 30 de fiecare si intr-o luna ai sa observi diferenta daca nu vrei sa asculti asta e. Succes

| Cosmin86 a răspuns (pentru CorNNeL):

Serios? flotari si tractiuni in fiecare zi?

esti doar un COPIL MIC, nu?

muschii se dezvolta in zilele de pauza

p.s. : fa tu flotari cu tot corpul in aer ( la paralele ) cu 30 de kg legate de tine, 7 repetari, la o greutate de 86 kg

apoi ma inveti tu pe mine

p.s. : eu fac skandenberg COMPETITIONAL, m-am antrenat si cu valahu si oncescu, asa ca mai cresti pana sa ma inveti tu pe mine laughing)

auzi al el, flotari si tractiuni in fiecare zi... copil paralel cu sportul

| Ibrahimovic a răspuns (pentru Cosmin86):

Vorbesti serios? chiar ai avut ocazia sa faci cu ei? Ce tare :X

| Ibrahimovic a răspuns (pentru Cosmin86):

Tare!

| Cosmin86 a răspuns (pentru Ibrahimovic):

Alege-ti o tehnica si apoi te concentrezi 80 % pe tehnica respectiva, sa-ti maresti forta in acele pozitii

| Ibrahimovic a răspuns (pentru Cosmin86):

Eu sunt doar un amator, care mai fac asa ocazional. Nu sunt cine stie ce, dar colegii de clasa imi stiu de frica laughing
Uneori ii irita faptul ca ma las cu tot corpul cand fac skandenberg, dar din cate stiu eu, este perfect regulamentar. Si Radu Valahu, uneori cand face, aproape se lasa pana sub masa.
Tu ce parere ai, e regulamentar?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Ibrahimovic):

Evident, ai voie orice, chiar si sa misti cotul.

nu ai voie sa scoti cotul din suprafata lui sau sa-l ridici, atat.

in rest, ce atac pe incheietura vrei tu.

In sportul asta trebuie sa inveti sa-ti bagi toti muschii in miscare, NU tragi din brat, bratul blocheaza, tragi cu muschii spatelui si te folosesti si de greutatea corpului

| Ibrahimovic a răspuns (pentru Cosmin86):

Pai poate asta ma ajuta cel mai mult, greutatea, pentru ca sunt asa mai solid big grin

| Cosmin86 a răspuns (pentru Ibrahimovic):

Incheieturile le ai puternice? ca daca iti da incheietura peste cap, pierzi rapid

la fel si la degete, daca iti da un atac pe degete si ti le desface, iar pierzi

| RsKd a răspuns:

Tractiunile, folosesti toti muschii in afara de muschii picioarelor, exact ceea ce iti trebuie la skandenberg.

| Cosmin86 a răspuns (pentru RsKd):

Tractiuni cu incheietura flexata happy

si totusi, la tractiuni nu lucrezi rotatia incheieturii, foarte importanta in skan