| alin066 a întrebat:

Cate cupe de proteine trebuie sa iau pe zi daca am 70kg?

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

La 14 anisori nu trebuie sa iei proteine sintetice, ca-ti afecteza iremediabil cresterea si dezvoltarea hormonala.

Pune mana si mananca sanatos copile, sa cresti nromal, frumos si armonios, dezvoltandu-te sanatos!

Mananca carne animala sau de pasarea, zilnic, cu salate de cruditati ori legume gatite.

| Cosmin86 a răspuns:

Cate grame de proteine iti iei intr-o zi din alimentatie? Ca fara asta e imposibil sa-ti recomande cineva cate cupe sa iei.

| Frank51 a răspuns:

70gr, deci 2 cupe. Însă nu e o regulă poți lua una singură sau 4, în funcție de cum simți.

| aXy99 a răspuns:

Cam 120-140g pe zi, dar nu trebuie sa provina toate din suplimente.

| PussyCrusader a răspuns:

Poți caută un calculator de calorii și proteine pe net.

Îți pui acolo cat de înalt ești, câți ani ai, cate kilograme ai, cât de des faci sală sau mișcare și îți dă o estimare.

Eu as recomanda doar o cupă pe zi având în vedere că atât îi porția, și restul proteinei sa o iei din mâncare.

Îți poți face shake cu lapte, unt de arahide, ovăz, pudra de proteină și fructe înghețate și ai acolo cam jumătate as presupune din proteina recomandată Intr o zi.

Nu asculta că te afectează sau ceva, până la urmă îi un supliment, făcut din zer, cum sunt de altfel și multivitaminele.

| Ștefan_Alexandru_2000_eGYN a răspuns:

0.8grame de proteine per kg.
0.8g • 70 = 56g
Asta daca esti sedentar, daca faci sport si alte activitati poti depasi doza.
Tine cont ca din numarul de calorii pe care le iei zilnic sa fie 10-35% proteine, adica daca iei 2000 calorii sa fie 200-700 proteine.

| DaniHtc024 a răspuns:

1-2 sunt de ajuns