| obsercvayr a întrebat:

folosesc niste proteine Nutirifon fort-r de la redis.
Pe prospect scrie ca trebuie sa bem 2 pahare pe zi de nutrition a cate 2 cupe 45g, 90g nutirition forte-r care contine 1.500 calorii. Credeti ca daca iau peste prospect si iau de 3, 4 ori pe zi, credeti ca o sa am probleme? Daca da, ce probleme? Si inca ceva, daca bei prea multe proteine, ajung la toaleta?

4 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Deci folosesti proteine ieftine, deci te poti asa pe ele (redis sunt un fel de trabant in piata auto plina de vw, ford, opeluri si audi. ca firmele gen bentley sunt rezervate pentru alta clasa de suplimente). 90g orice supliment ma indoiesc ca sunt 1500 calorii, orice ar fi, este imposibil. daca ceafa de porc la 100 grame are in jur de 200 calorii (are mai putine, dar fie), cum poate sa aiba un praf de 8 ori pe atat?
prospectul ala este facut de cineva cu o cultura in domeniul respectiv, deci da, daca iei peste poti sa ai probleme.
iti dau spre exemplu creatina. TOTI producatorii zic: maxim 5g/zi, ce se intampla daca iei peste? probleme la ficat, rinichi, posibil inima.
revenind la problema ta. proteine. proteinele pot avea cele mai nasoale efecte secundare, numai ca la o cantitate atat de mare incat nu ajungi sa iei atat. problema nu se pune daca iei mai mult, ce patesti ci daca iei mai mult, crezi ca vei asimila mai mult? sau asimilezi la fel, si restul ce iei peste nici nu le proceseaza corpul? corpul nu poate procesa util proteina, de aceea cere acest nutrient macar o data la 3-4 ore, astfel sa il recicleze mereu. vad ca fort-r are 22g proteine pe cupa. daca iei 88 doar din suplimente ce mananci in rest? mai mult odata in sportul asta nu inseamna rezultate mai repede, inseamna probleme din inconstienta (nu este o regula generala, ma refer la suplimente). fibrele constipa, proteina din suplimente de obicei iti ofera un scaun moale, depinzand de proteina.
in concluzie: ia cat zice pe prospect, ca de aceea este pus acolo de catre producator, si da, eu cred ca POTI avea probleme daca te mananca sa exagerezi.

| florynmondialul a răspuns:

Deci nu lua peste prospect caci s-ar putea sa ai balonari! iar redis nu e tocmai o firma care sa satisfaca niste cerinte! ia si tu ceva mai de calitate un mutantmass sau super mass gainer dymatize!
ps:dai un ban dar stai in fata

| NDC12 a răspuns:

Redis. cele mai proaste proteine.

Ia si tu ceva bun de pe www.megaproteine.ro,produse mai scumpe dar de calitate. Cum ar fi 100% Whey gold standard protein sau Elite whey protein.

| MassEffect a răspuns:

Nu stiu de unde ai scoa tu 1500 calorii.Pe site scrie:"Valoare energetica/ portie (90 g): 350 kcal (1464 kJ)."
Pot aparea balonari daca iei mai mult.