| Iunix a întrebat:

Câte kcal am consumat cu aproximație dacă am mers cu bicicleta 28, 8 km în 2 ore?
Primii 8, 3 km i-am parcurs în mare parte cu vântu în față, fără pauză şi cu o viteză constantă destul de bună, nu am kilometraj la bicicletă, deci nu ştiu ce viteză am avut exact. După aceea m-am odihnit 10 minute şi am pedalat înapoi 3, 6 km după care m-am odihnit 5 minute. După aceea am pedalat în continuare 6, 1 km, m-am odihnit din nou 5 minute. Deja mă dureau picioarele şi nu puteam să mai pedalez repede, am pedalat în continuu înapoi spre casă 10, 8 km cu o viteză mică dar constantă fără oprire. Înainte am mâncat carne de pui la grătar, să zicem vreo 350g şi din nefericire aproape o pâine, nu m-am putut abține, am consumat mai puțină pâine, cam un colț de pâine în medie pe zi, zilele trecute.
Am 1, 77 cm înălțime şi 80 de kg. ( 79 dacă nu mănânc nimic înainte )

7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Sunt extrem de curios cine isi va putea spune exact sau cu aproximatie, eu nu pot sa isi spun pentru ca e imposibil sa apreciezi asa ceva, dar sunt convins ca pentru o shaorma ai mers destul, ai si facut destule pauze, rata metabolica creste pe masura ce facem efort fizic dar nu foarte mult, sa nu faci sport infometat ca nu are sens

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Inainte de spot bagam carbo nu proteine, dulciuri,miere, fructe, legume ce gasesti nu conteaza, proteine mancam inainte de a face culturism, 25% din ele fiind sintetizate pentru masa musculara

| AnastasiaK a răspuns (pentru RAY):

Total off-topic, e o curiozitate personala si am observat asta in mai multe dintre raspunsurile tale: de ce scrii mereu "isi" in loc de "îți"?

| RAY a răspuns (pentru AnastasiaK):

O sa vad si de îți in viitor

suntserios
| suntserios a răspuns:

Destul de putine... pana in 400probabil

| AlexandruSimionescu a răspuns:

Poti sa aflii si singur cu chestia asta:
https://reikido.ro/......orcalorii/

| RAY a răspuns (pentru AlexandruSimionescu):

Ala e un mit, in fapt nu se poate stii cat consuma organismul exact