| Babydragon a întrebat:

Ce aparate trebuie sa folosesc la sala ca să slăbesc la abdomen?

11 răspunsuri:
| AnastasiaK a răspuns:

Nu poti decide tu unde slabesti laughing Tu asigura-te ca esti in deficit caloric si o sa slabesti si in zona aia, dar nu numai.

| HadesSs a răspuns:

Nu exista slabire locala, nu ai cum sa slabesti doar intr-un loc si nici grasimea nu se transforma in muschi asta e cea mai mare tampenie auzita.
Fa un antrenament cu greutati, urmat de cardio 30 de minute dupa antrenament si bineinteles o alimentatie sanatoasa si un deficit caloric.
Spor la treaba!

| zăGhost a răspuns:

In primul rand, banca de abdomene si banda, cu banda slabesti peste tot, daca te tii de treaba. In rest, depinde ce aparate mai ai la dispozitie.

| artemidak a răspuns:

Dragi mei,
De la sport nu se slăbește.
Înțelegeți.
Grăsimea se transforma in mușchi sau ceva de genul.
Însă îți recomand banda, care lucrează toți Mușchii.

| Cosmin86 a răspuns (pentru artemidak):

Serios? Grasimea se transforma in muschi?

DE CAND o celula se transforma in alt tip de celula? Sau esti tu magician?

| artemidak a răspuns (pentru Cosmin86):

Am zis:Ceva de genul.
Dar oricum nu slăbești propriu-zis, așa cu te-ai gândi.

| Cosmin86 a răspuns (pentru artemidak):

Adica habar nu ai happy

Si slabesti din 2 motive:

1. caloriile arse la antrenament (care intr-adevar, nu snut prea multe)
2. Accelerarea metabolismului. Dupa antrenamentul de fiare, cam 48 de ore corpul arde mai multe calorii stand degeaba decat intr-o zi obisnuita (folosite pentru refacerea fibrelor).

| artemidak a răspuns (pentru Cosmin86):

Ba am habar, și eu sunt sportiva!
Bine, in ultimul timp nu prea mai am timp, dar am atâția ani de antrenament...
Lăsând asta la o parte.
Nu slăbești propriu zis...Ci mai degrabă arzi caloriile...
Slăbești cu adevărat doar dacă faci foamea...dar nu e indicat...
Sincer dacă slăbești de la sport eu trebuia sa fiu băț.
A arde calorii e cu totul altceva fata de a slabi...
Ma rog, părerea mea.

| Cosmin86 a răspuns (pentru artemidak):

"Nu slăbești propriu zis...Ci mai degrabă arzi caloriile...", arzand calorii slabesti (daca treci in deficit caloric).

Eu am slabit 18 kg in aprox 10 luni fara sa fac foamea, mancand 3-4 fripturi pe zi, ca orice atlet de forta. In prezent mananc cat o familie de 4 persoane si am ft putina grasime. Documenteaza-te legat de atletii de forta (skandenberg, mma, etc.)

"A arde calorii e cu totul altceva fata de a slabi...", depinde daca la sfarsitul zilei esti sau nu in deficit caloric.

| artemidak a răspuns (pentru Cosmin86):

Eu sunt călăreață.
Nu prea am treaba cu Skandenberg-ul.
Și acum cateva luni m-am lăsat și de qwan ki do și cândva am făcut judo, la modul serios.

| DumitruAlexandru2 a răspuns:

Deficitul caloric e sfant! De ceva timp am implementat un program care face asta pentru mine si sunt tare multumit Ideea a fost umatoarea: aveam 97 kg la 1, 70. Eu nu pot sa ma infometez, asa ca solutia era sa mananc consisten si totusi sa slabesc.

Regimul a fost insotit de sport si am slabit cu ajutorul programului Alphabodies 12 kg in 3luni, asta mi-a schimbat total viata si perceptia asupra dietelor restrictive.
Recomand tuturor https://www.alphabodies.ro/produs/sabloane-nutritionale/.