| anonim_4396 a întrebat:

Ce calciu imi recomandati sa iau? Ideea este ca fac sala de ceva timp, muschii au cam crescut dar problema este ca incheietura a ramas tot la fel de mica si ma cam doare de obicei cand lucrez bicepsul cu bara. Durerea este si pe osul antebratului, trebuie sa ma incalzesc foarte bine inainte sa bag la biceps (in general cu bara dreapta sau la banca ). Doar la biceps ar fi durerea si putin la piept cand imping. Ce imi recomandati sa iau? Eu ma gandisem la ceva pentru oase sa mi le intaresc. As vrea sa imi dati un raspuns cu ce vitamine luati voi sau ce mi-ati recomanda mie. Multumesc!

18 răspunsuri:
| Lothar a răspuns:

Cumpara-ti manusi sau sunt unele chestii ca un fel de bandaj cu care-ti infasori incheieturile, pentru biceps foloseste bara Z, e stiut ca bara dreapta iti apasa pe incheietura
Probabil folosesti greutati prea mari, mananca branza, bea lapte
Chiar daca iei vitamine si exagerezi cu greutatile pana la urma tot iti rupi ceva

| Gaby3891 a răspuns (pentru Lothar):

Am manusi, la bara Z ma doare mai mult antebratul (adica e mai mult o durere pe os ) trebuie sa ma incalzesc foarte bine sa nu ma mai doara nici incheietura nici antebrat.

| Lothar a răspuns (pentru Gaby3891):

Cu ce greutate faci la impins orizontal pentru piept? dar la flexiile cu bara? Cate repetari? Cate serii?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Lothar):

"bea lapte"?

laptele = cea mai PROASTA sursa de calciu.

Si de proteine la fel.

Cand faci sala, cel mai corect este sa ELIMINI COMPLET laptele.

| Gaby3891 a răspuns (pentru Cosmin86):

Tu ce mi-ai recomanda sa fac in privinta asta?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Gaby3891):

Sa-ti intaresti incheietura, nu ai cum s-o maresti.

O intaresti prin izometrie.

Legat de calciu :

http://sanatate.bzi.ro/......tele-37947

| Lothar a răspuns (pentru Cosmin86):

Eu tot sunt de parere ca foloseste o greutate prea mare.Degeaba ia calciu

| Cosmin86 a răspuns (pentru Lothar):

Da, se poate si asta. Nu am vazut cu ce lucreaza si cum... asa ca nu sunt sigur.

| Lothar a răspuns (pentru Cosmin86):

Pai de aia l-am si intrebat.ce zici tu de lapte asa e, dar daca stam sa ne gandim ar trebui sa fim vegetarieni.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Lothar):

Pai eu consum carne de 2 ori pe saptamana, in unele saptamani deloc happy

Deci ma cam indrept in directia aia laughing

| Lothar a răspuns (pentru Cosmin86):

In viitor o sa ne interzica si legumele astia..ne pun sa mancam numai alge si aer de munte...eu daca trece ziua si nu bag carne ma simt ca pestele pe uscat..nu stiu cum poti sta fara

| Cosmin86 a răspuns (pentru Lothar):

Simplu, imi iau proteinele din alte surse. Si cu o alimentatie bogata in fibre, te simti plin, nu ai nevoie de carne big grin

| Lothar a răspuns (pentru Cosmin86):

Poate.dar una e ceafa de porc la gratar

| Cosmin86 a răspuns (pentru Lothar):

Si tot cresc in forta big grin

| Gaby3891 a răspuns (pentru Cosmin86):

Am aflat raspunsul care il cautam, dar tot sunt curios din ce surse iti iei tu proteinele. Daca poti sa imi spui cam ce mananci, am tot auzit ca una dintre cele mai bune surse de proteine e carnea dar nu poti manca, carne chiar in fiecare zi.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Gaby3891):

Aveam perioade cand mancam si 6 fripturi intr-o zi. Sau 26 de mici spre exemplu.

Alte surse : migdale, nuci crude, caju crud, branza, oua intregi ( e o prostie sa mananci doar albusul ), linte, naut ( humus din naut mai exact ), mazare.

| Gaby3891 a răspuns (pentru Cosmin86):

Ok,multumesc!

| Andrey0070 a răspuns:

Te va ajuta un complex de glucosamina-condoitina-msm, sau macar glucozamina sulfat, nu calciu. Daca vrei ceva mai scump, iti recomand Orange Triad, complex de vitamine+ suport pentru articulatii. Iti garantez ca iti ia durerea cu mana.