| irinelcristiano a întrebat:

Ce carbohidrati imi recomandati?
Dextroza, Fructoza, Maltodextrina?
As vrea sa nu ma ingras, doar sa imi hranesc muschii dupa antrenament cu o doza necesara happy!

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Miere si fructe ( in special banane ), imediat dupa antrenament

+ proteine evident.

3 răspunsuri:
| greyhound a răspuns:

Un mix de dextroza plus malto

| Braunion a răspuns:

Carbohidratii sunt pentru luarea in greutate (la asa ceva se folosesc), proteinele sunt pentru hranirea tesutului muscular.

| Chiric_Bogdan_Cristian_1993 a răspuns:

Carbohidratii sunt pentru energie nu pentru hranirea tesutului muscular. Insa tin sa il contrazic putin pe Braunion. Doar carbohidratii in exces provoaca cresterea in greutate. O distributie atenta a lor nu ar dauna cu nimic fizicului tau, ci doar ti-ar oferi energie. Pentru un fizic placut este necesar consumul de carbohidrati care sa iti confere energie in sport dar reducerea( nu renuntarea) consumului de grasimi ( grasimile si carbohidtratii nu sunt acelasi lucru ). Proteinele de preferat trebuie sa ti le procuri din alimente si nu din batoane sau pastile. Ma rog, aici depinde de gandirea fiecaruia. Numai bine. happy