| claudiu_9632 a întrebat:

Ce exerciti cu greutati asi putea face sa-mi creasca muschi de la piept? si daca fac florari care muschi se maresc?

Răspuns Câştigător
| Adrianf a răspuns:

Salut Claudiu aici ai un link catre catva exercitii pentru piept: http://www.culturism.ro/antrenament/exercitii-piept.html
intotdeauna cand lucrezi, daca mergi la sala sa ai tot timpul un prieten cu tine ca sa te ajute. Daca lucrezi acasa sa fii foarte atent sa nu te accidentezi. Acum, daca esti incepator trebuie sa lucrezi cu greutati micute( aici nu pot sa vorbesc, pentru ca difera in functie de varsta ) macar primele 2 saptamani pentru acomodarea muschilor, recomandat ar fi 4, acum depinde de la persoana la persoana incepi treptat si sa ai multa rabdare, muschii nu cresc precum ciupercile dupa ploaie, trebuie doar multa munca si ambitie. Cand faci flotari de obicei lucrezi muschii pectorali, tricepsul si bicepsul. Acum trebuie ca si executarea lor sa fie corecta. Bine inteles ca poti marii sau micsora distanta dintre brate pentru a lucra mai mult o grupa musculara sau alta, depinde doar de tine. Multa sanatate, si sper ca sfatul meu ti-a fost de folos.

3 răspunsuri:
| PinkPanther a răspuns:

Pai ca sa iti dai seama ce muschi lucreaza la fiecare exercitiu e foarte simplu. Exista 2 metode:
1. esti atent care musti ti-se incordeaza
2. lucrezi mai mult decat ar trebui si vezi unde faci febra.

| Everlast15 a răspuns:

Impins cu haltera(cu ajutor),impins cu ganterele(cu ajutor), fluturari cu ganterele, flotari cat mai multe.

| boddy1994 a răspuns:

Daca faci flotari se mareste pieptu si tricepsu