| anonim_4396 a întrebat:

Ce exercitii as putea face la programul asa:
Ziua 1: piept si biceps
Ziua 2: spate si triceps
Ziua 3: umeri picioare abdomen
es as prefera cam maxim 20 de serii pe zi (parerea mea).

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Piept :

- impins cu haltera plan orizontal
- impins cu haltera plan inclinat
- fluturari cu gantere plan orizontal

biceps :

- flexii cu bara z din picioare
- flexii la scott cu priza apropiata
- flexii cu gantere plan inclinat

spate :

- tractiuni
- ramat cu gantera
- ramat la cabluri
- indreptari

triceps :
- flotari la paralele
- extensii cu bara z
- extensii la cabluri

umeri :

- impins cu gantere
- fluturari laterale cu gantere
- ramat cu bara z
- fluturari din aplecat

picioare :

- genuflexiuni cu haltera
- impins la presa
- fandari
- flexii
- ridicari de picioare

abdomen :

- abdomene la banca inclinata
- crunch
- ridicari de picioare din atarnat

3 serii / exercitiu e suficient

| ImmortaluL a răspuns (pentru Cosmin86):

Poate as fi zis si eu cateva din astea dar totusi te-ai gandit ca poate n-are haltera, sau bara z sau gantere sau scott si bla bla, astea se gasesc la sala, din cele spuse de tine ar putea sa faca rost doar de gantere, adica sa-i fie mai la indemana cu pretu si toate astea.

| Cosmin86 a răspuns (pentru ImmortaluL):

Nu a specificat acasa sau la sala, a specificat doar exercitii. Asa ca i le-am dat pe cele mai bune happy

| ImmortaluL a răspuns (pentru Cosmin86):

laughing imi place stilul tau.

| Cosmin86 a răspuns (pentru ImmortaluL):

Ok laughing

| guesswhooo a răspuns (pentru Cosmin86):

Cosmin86 nu te supara,dar cam la-i omorat cu antrenamentu de spate si picioare,la spate spune-i intr-o ordine corecta,nu ai recomada indrepari cu bara la sfarsit,este un exercitiu prea dur sa termini antrenamentul, si pentru propria ta cunostinta, un antrenament se termina cu unul sau doua exercitii de izolare, nu cum ai spus tu de masa musculara, reformuleaza-i antrenamentul.

| Cosmin86 a răspuns (pentru guesswhooo):

Ok, si cum izolezi tu spatele? ai incheia cu hiperextensii?

19 răspunsuri:
| WR104 a răspuns:

Daca vrei sa pui masa nu e indicat sa faci 20 serii ci maxim 10.
E un program bun, chiar azi am facut spate cu triceps si a fost destul de bine, e un program foarte bun.
Succes!

| anonim_4396 explică (pentru WR104):

Imi dai si mie programul tau? ca ma duc iar la sala de la anul. am mai fost 6 luni da s-a trezit apendiculul si n-am mai fost de vreo 7-8 luni.

| WR104 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu fac asa:
Lunitongueiept cu biceps
Marti:Spate cu triceps
Miercuri:Cardio
Joi:Umeri si abdomene pe care le mai fac si lunea sau martea
Vineri:Ce a mai ramas picioarele
Ordinea nu e obligatorie, cateodata le mai schimb zilele intre ele.
nu trebuie sa copiezi programul meu exact, eu oricum in schimb la cateva saptamani.
Succes!

| Cosmin86 a răspuns (pentru WR104):

Eu zic sa-l schimbi de acum.

Luni biceps si marti spate? Pai bicepsul nu e refacut pana marti si ii afecteaza cresterea, intre ziua de spate si ziua de biceps sa fie 2-3 zile libere.

La fel pentru piept si triceps, ori le faci in aceiasi zi, ori la 2-3 zile distanta una de alta

| WR104 a răspuns (pentru Cosmin86):

Daca tu faci incorect exercitiile atunci te cred, asa e ca tine.
Oricum am specificat ca ordinea nu e obligatorie ci combinatiile de grupe.

| Cosmin86 a răspuns (pentru WR104):

Vorbeam de combinatii de grupe. E o mare greseala sa faci luni biceps si marti spate.

Bicepsul participa la exercitiile pentru spate ( la fel cum tricepsul participa la cele pentru piept ) si o grupa mica are nevoie de 48 de ore refacere, daca tu marti faci spate, recuperarea bicepsului se duce dracu si progresezi mult mai lent.

| WR104 a răspuns (pentru Cosmin86):

Cred ca nici tu nu intelegi ce vrei sa explici.
Combinatiile de grupe sunt un lucru iar ordinea zilelor in care faci aceste combinatii de grupe ii altceva.
E o mare greseala daca o repeti la nesfarsit, mie imi place sa mai si gresesc din cand in cand pentru o dezvoltare mai armonioasa plus ca nu toate exercitiile pentru spate lucreaza si bicepsul.

| Cosmin86 a răspuns (pentru WR104):

Luni -> biceps
marti -> spate

E o TAMPENIE. Ce pricepi asa greu?

| WR104 a răspuns (pentru Cosmin86):

Gata hai ca esti pericol, numai bine.

| Cosmin86 a răspuns (pentru WR104):

Esti tu paralel cu sportul asta si pricepi foarte greu ce incerc sa zic.

| WR104 a răspuns (pentru Cosmin86):

Posibil sa fiu paralel dar macar il practic in timp ce tu il cunosti doar in teorie.
Succes!

| para001 a răspuns:

Cate doua grupe pe zi si dupa pauza 3 zile

| Lyoto a răspuns:

Ziua 1: Pectorali, Biceps, Triceps
Ziua 2: Deltoid, Spate, Gambe
Ziua 3:Abdomen, Coapse
Acest program lucreaza toate grupele musculare!