| FitMonkey a întrebat:

Programul meu de fitness:

ziua 1: piept, biceps, abdomen
ziua 2: spate, trapez, triceps
ziua 3: picioare, umeri, abdomen

ce parere aveti?

12 răspunsuri:
| JokerV a răspuns:

De ce de 2 ori abdomen si cand ai tu sa faci si trapez si triceps cu spate?

| FitMonkey explică (pentru JokerV):

De 2x abdomen pentru ca am grasime pe el si musculatura e slaba, care e problema cu cele 3 intr-o zi?

| mortallx a răspuns:

Uite aici program:
Luni: Piept si Triceps
Marti: Spate si Biceps
Miecuri: Picioare si Gat/Trapez
Joi:Umeri/Abdomen
Vineri:Biceps si Triceps,iar sambat si duminica pauza, daca vrei, faci niste cardio pentru a face abdomenul mai bine definit. Oricum, programul asta nu cred ca e nici incarcat, dar nici slab...cum vrei.

| Cosmin86 a răspuns (pentru mortallx):

Biceps si triceps de 2 ori pe saptamana => brate mediocre

| mortallx a răspuns (pentru Cosmin86):

...Ma rog, eu programul asta l-am citit pe blogul unui culturist din Romania.Tu ce program ai face? Unul de 3 zile?
Din cate stiu, iti poti antrena o grup maxim de 2 ori pe saptamana, deci...nu stiu cum nu te va ajuta asta, deoarece muschiul se va reface de luni pana vineri.

| Cosmin86 a răspuns (pentru mortallx):

Iti omori prea mult bratele cu programul ala. Chiar as vrea sa vad si eu blogul, culturistii lucreaza 1 grupa pe zi ( doar piept sau doar spate spre ex. ).

Eu am un program de 4 zile cu care am obtinut 43 in brat :

luni -> brate
marti -> umeri + picioare
joi -> spate
vineri -> piept

SAU

luni -> piept + umeri
marti -> spate
joi -> picioare
vineri -> brate si abdomen

Cam astea sunt programele pe care le folosesc eu. Am incercat si 5 zile pe saptamana, dar e prea mult, sunt prea epuizat. Dupa 2 zile de sala e recomandat sa ai 1-2 zile de pauza, daca esti natural, ca sa te refaci.

Si legat de culturisti, cel mai popular program printre ei este :

luni -> piept
marti -> spate
miercuri -> umeri+trapez
joi-> brate
vineri -> picioare

si abodomenul doar inainte de concurs.

| mortallx a răspuns (pentru Cosmin86):

Banuiesc ca lunea faci si triceps la brate, nu doar biceps? Oricum, grupele celelalte nu le antrenezi, cum ar fi trapezul/antebratul?

| Cosmin86 a răspuns (pentru mortallx):

Brate = triceps, biceps, antebrat. Cum sa lucrez doar biceps, bicepsul e 30 % din brat pe cand tricepsul e 70 %, marimea bratului e data de triceps.

Iar trapezul il lucrez in ziua de spate. Rutina mea la spate este : 2 tipuri de tractiuni, 2 tipuri de ramat, indreptari cu haltera si 2 exercitii pentru trapez.

| FitMonkey explică (pentru Cosmin86):

Eu am auzit ca nu e bine intr-o zi biceps si triceps. ce zici?

| Cosmin86 a răspuns (pentru FitMonkey):

E cel mai bine biceps si triceps intr-o zi. Uita-te la toate site-urile in domeniu despre antrenamente sa vezi ce zic.

Cine ti-a zis ca nu e bine?

| IoanieCriminalul a răspuns:

Nu iti recoamand sa faci antrenament pentru ca nu este prea eficient.Preferabil ar fi sa faci in fiecare zi cate o grupa de muschi.Iti dau un exemplu:
Ziua 1tongueiept
Ziua 2:Spate
Ziua 3:Biceps, Triceps, Antebrat
Ziua 4:Umeri, Trapez, Abdomen
Ziua 5:Coapse, Gambe
Eu iti recomant acest timp de antrenament, dar oricum e alegerea ta.Bafta!

| ZyzZe a răspuns:

Este foarte bun cred ca il voi folosi si eu big grin dar incearca luni piept biceps abdomen marti : spate triceps miercuri pauza joi:picioare umeri abdomen si vineri: lucreaza biceps triceps spate piept pana la limita si sambata si duminica acasa pentru relaxarea muschiilor