| ragemvp a întrebat:

Ce exercitii imi recomandati pentru cresterea fortei? adica biceps fac cu gantera de 12, 5-15 iar la piept abia pot cu 40 de KG!

Răspuns Câştigător
| mihaitaLGP a răspuns:

Iti spun din propie experinte, practic culturism de ceva timp. Daca esti incepator, nu ai cum sa ridici cat o persoana cu un timp de antrenament mai mare. Kolix, nu are dreptate, nu ai limite. Esti fiinta biologica, nu ai bariere sau limite. Totul consta in antrenament. Incearca tot timpul sa cresti greutatile si sa reduci din repetari. Exemplu, daca antrenezi pieptul cu 40 kg, 10 repetari, creste greutatea 45-50 kg si faci 5-6 repetari. Ultima serie, trebuie sa duca la epuizare, impingi cu greutatea maxim suportata de tine o singura repetare. Nu exagera cu greutatile, miscarea trebuie sa fie completa si corecta, nu fura din miscare in favoarea greutatilor. Pauza e cruciala, cat mai multa pauza. Antrenamentu fortat, e foarte benefic, o sa vezi rezultate uimitoare, cresteri rapide in forta si mai ales in masa musculara. Programul ar fi cam asa, Lunea : Piept + biceps, Martea : Picioare + abdomen, Miercureatongueauza, Joia: spate + tricepsi, Vinerea: Umeri+trapezi+ abdomen. Sambata si Duminica tongueauza. Muschi cresc in perioada de pauza, e foarte important sa faci pauza, bineinteles trebuie sa meriti aceasta pauza. Repet, masa muschulara se dezvolta in perioada de pauza, atuncea cand nivelul de hormoni si testosteron e ridicat, mai ales in timpul noptii. Somnul e foarte important. Antrenamentul si odihna nu sunt suficente, muschii se fac si in bucatarie. Totul pleaca de la alimentatie. Foloseste foarte multi carbohidrati (orezul si cartoful). Sunt niste energizante foarte benefice. Plus ca sunt asimilate in dezvoltarea masei musculare si fura din efortul fizic. Orezul este un tip de carbohidrat care este asimilat mai greu de organism, deci e bun inainte de antrenament, ofera energie pe tot parcursul antrenamentului. Cartoful e bun dupa antrenament, tip de carbohidrat care e asimilat foarte repede, deci duce la refacerea celulelor musculare care se rup in timpul antrenamentului. Proteinele au un rol foarte important si ele, (carene, oua, lapte, soia, ciuperci).Ai nevoie si de grasimi si fibre, grasimi calitative cum ar fi nucile si semintele, fibre - bananele, cat mai multe fructe si legume crude. Suplimente nutritionale care trebuie sa le folosesti sunt, aminoacizii in primul rand si un supliment pentru cresterea masei musculare, gigant pro mas de exemplu. Suplimentele de forta : Creatina, creatina e foarte toxica, daca nu ai un stomac bun nu o poti digerea si apar probleme, crampe musculare sau o sa stai numai pe wc. Daca nu poti folosi creatina, incearca explode, batoane proteice, fructe, cafeaua. Totul necesita timp, rabdare si devotament in antrenament.Citeste foarte mult, stai numai pe site-uri de bodybuilding daca te pasioneaza cu adevarat sportul asta, nu te astepta ca in 2-3 luni o sa fii ca aia de pe afise, ai rabdare, totul necesita timp si antrenament repet.

1 răspuns:
| Волк a răspuns:

In primul rind in sport totul este in limita, si muschii se dezvolta foarte greu daca sunt obisnuitit cu una si aceeai forta ( greutate, forta depusa ) daca vreai sa ai succes in ceea ce faci mai bine apucate de flotari si bara
aceste sunt cele mai bune
bara o sa iti modeleze muschii spinarii si restul muschilor
dar flotarile o sa iti faca o figura de invidiat
( priveste youtube si afla ce exerciti sunt nevoie pentru asta, si informeazate cum trebu sa faci ca sa nu te ranest )
succes... sper ca te-am ajutat happy