| messi2222 a întrebat:

Ce exercitii pot sa fac pentru a avea mai multa forta in sut la fotbal?
Mersi mult.

5 răspunsuri:
| IndiferentXD a răspuns:

1.Trebuie sa alergi! (recomandat)
2.Genoflexiuni!
3.Sarituri pe un picior!
4.Mersul piticului!

| Cosmin86 a răspuns (pentru IndiferentXD):

+ extensii la aparat cu greutati, se lucreaza fix muschii care participa la lovitura

| messi2222 explică (pentru Cosmin86):

Dezvolta daca se poate

| Cosmin86 a răspuns (pentru messi2222):

Pai forta in sut = forta in picioare. Deci un antrenament de forta pentru picioare.

Antrenament de forta = greutate mare si putine repetari, maxim 6. Cand poti mai multe, maresti greutatea, asa se face treaba.

Poti face un antrenament dur pentru forta, de 1-2 ori / saptamana.

Piciorul are 3 grupe de muschi : cvadricepsii ( coapsele ), biceps femural si gambe.

Exemplu de antrenament :

cvadriceps ( cel mai important ):

- extensii la aparat, 4-5 serii ( e chiar miscarea cand dai in minge )
- genuflexiuni cu haltera pe umeri, 4 serii
- impins la presa pentru picioare ( 4 seri )
- fandari, 2 serii

biceps femural :

- flexii la aparat stand pe scaun, 4 serii
- flexii la aparat stand pe burta, 4 serii

gambe :

- ridicari pe varfuri cu haltera pe umeri, 5 serii
- ridicari pe varfuri la aparatul special pentru gambe, 5 serii

La gambe e bine sa faci 15 repetari/serie. La restul, 6-8 repetari / serie.

Si sa ai multe proteine in alimentatie, dar asta probabil stiai deja, daca vrei forta.

| messi2222 explică:

Si ceva care pot face acasa? nu cred ca este vreo sala de forta in oras...si n-o, strang bani pentru altceva...si am 14 ani