| Axys a întrebat:

Ce greuate trebuie sa ai ca sa pot sa supori maimulte exercitii fizice?
am 22 de ani
sunt fata
am 56 greutate
inatime 1 67
Si mananc aproape orici mai putin carne ...de gaina pui sa porc...

Ar avea o importanta toate astea? reu sa mananc mai sanatos
vreau sa am un echilibru sanatos am un pic de prbleme cu tensiunea si na ma ingrijoreaza.
As vrea cateva pareri dar sa nu fie jicnitore ca eu cred ca exista persoane ca mine care vor un sfat cat se poate de bun.
Mutumesc Votez si dau si Funda pentru persoana care da un sfat cat se poate de bun.

Răspuns Câştigător
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.

O alimentație echilibrată trebuie să conțină TOT felul de mâncăruri: atât lactate, brânzeturi, cât și proteine, dulciuri.
Acum fiind vara e foarte sănătos să mănânci multă salată de legume. Legumele au multe vitamine și ajută organismul. De exemplu, morcovii ajută să ai o vedere bună. Mănâncă și fructe, îți poți face salată. Bea măcar 1.5 litri de apă pe zi, că e foarte importantă și hidratarea. Din punctul meu de vedere mâncărurile sănătoase ar fi: pește la grătar cu legume, salată, supă de pui sau de legume, carne de pui fiartă sau făcută pe grătar etc. Evită grăsimile și prăjelile, că dăunează ficatului, colonului. Nu mânca nici dulciuri în exces, mai ales ciocolată, că îți ridică tensiunea.
Dacă zici că ai tensiunea cam mare, chiar dacă e și din cauza stresului, ai putea cere sfatul medicului de familie. Poate îți va da niște vitamine, calciu lactic sau ceva.

Multă sănătate!