| alabalaportocalaaaaaa a întrebat:

Ce sa fac sa am un abdomen plat?
Si ce ar trebui sa mananc? La picioare sunt super slaba, dar la vurta si la solduri nu.
Am slabit deja catvea kg, dar nu de tot, si cure nu mai pot tine.
Ce ar trebui sa mananc si ce exercitii |?

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

1. Abdomenele NU te ajuta, te ajuta exercitiile cardio ( alergat, inot, bicicleta, stepper, etc. ), poti face 3-4 sedinte de 1 ora / saptamana. Sau un sport sau fitness.

2. Mananci mai multe mese pe zi, 4-5, mici si dese, in care iti asiguri tot ce ai nevoie : proteine, carbohidrati, grasimi sanatoase, fibre vegetale, etc.

Seara incearca sa consumi proteine cu absorbtie lenta, lipotropice, zma, fibre cu moderatie si evita carbodratii.

Fructe, poti consuma 2-3 / zi, intre mese, e suficient.

Si consuma alimentele a.i. sa aiba cat mai putine calorii ( carnea doar fiarta sau pe gratar, cartofii copti sau fierti in niciun caz prajiti ), de fapt scoate prajelile de tot, painea ( consuma doar integrala ), dulciurile si orice contine zahar.

4 răspunsuri:
| babypowder87 a răspuns:

Buna, in primul rand pentru a avea un abdomen plat nu este suficient doar sa faci exercitii. Trebuie in primul rand sa te asiguri ca faci abdomenele corect (apeleaza la indrumarea unui profesor de fitness), in al doilea rand trebuie sa ai o alimentatie sanatoasa, sa eviti mancarurile sarate, pentru a nu retine apa si sa mananci foarte multe fructe si legume. Somnul este si el important. Bafta!

| Cosmin86 a răspuns (pentru babypowder87):

" foarte multe fructe si legume" = TAMPENIE. DE fapt, multe fructe = aberatie. Mai documenteaza-te despre o nutritie corecta.

P.S. : fructele au zahar ( fructoza ) care maresc glicemia si ingrasa ca orice tip de zahar + ca fructele fermenteaza, foarte multe fructe = gastrita, ulcer sau alte boli de stomac.

Si abdomenele nu sunt prea bune pentru asta, mai documenteaza-te.

| jonylik a răspuns:

Mananci normal dar..nu manca mult si gras, seara de preferat sa mananci un fruct sau o leguma. ca exerciti iti recomand abdomenelebig grin asta fac si eu si deja dupa 2 luni de munca sunt mandru de rezultatewinking mult succes!

| Cosmin86 a răspuns (pentru jonylik):

Seara poti manca mai mult, doar cu un fruct iti fortezi stomacul