| Ciocinta_Alexandru_1976 a întrebat:

Cine îmi poate explica cum sunt Calificările la WC 2022 din QATAR? Merg echipele din Uefa Nations League sau Echipele care castiga preliminariile doar locurile 1 si 2 si 3 din grupa merge la baraj cu alte locuri 3 sau cum este ca nu înțeleg deloc?

2 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Tot se vor juca preeliminarii pentru calificare, dar castigatoarele din Nations League primesc un bonus in cazul in care nu se califica din grupa lor de preeliminarii, eu cel putin asa stiu, e foarte aiurea sistemul facut, e o prostie de competitie care inlocuieste amicalele pentru a face meciurile sa aiba miza drept calificarea la turneele finale, oricum Romania sta acasa, sa nu ne facem planuri, cel mai probabil ne bate Islanda la baraj si nici Euro nu pupam, mondial sa nu mai zic.

| Ciocinta_Alexandru_1976 explică (pentru Drimmero):

Si daca se califica din Preliminarii direct. Si castiga si GRUPA din Uefa Nations League. Ce se întâmplă? Merge locul 2 sau cel mai bun loc? Ai habar?