| SacadatPeBeat a întrebat:

CULTURISM
Salut. Am 18 ani, 1.82m, 61kg. De curand mi-am facut regim: consum in jur de 60-90g proteine si 300-350g carbohidrati la zi.
Intrebarea ar fi urmatoarea: sa mai iau si niste creatina pe langa? S-ar cunoaste diferenta? Vreau pareri de la cineva care a mai luat si stie (daca as lua creatina as mai pune 1-2kg pe luna in plus fata de ce pun datorita regimului?)

5 răspunsuri:
| DovleacTurbat a răspuns:

Creatina monohidrata simpla are 0g proteina, 0g carbo, 0g grasimi deci e impropriu spus "mai pun 1-2kg pe mine de la creatina" creatina retine apa ceea ce iti va oferi tie adica muschilor un aspect de "mai mare" "mai pufos" te ajuta si cu exercitiile daca de exemplu pana acum puteai sa faci 6 tractiuni dupa 2-3-4 zile de suplimentare cu creatina poti baga si 10 fara prea mare efort (asta depinde de la om la om), dar nu inseamna ca te transforma in Hulk. Odata oprita suplimentarea cu creatina apa se va elimina incetul cu incetul (asta nu inseamna ca pierzi tesut muscular, muschii nu vor fi afectati). Grasimi nu consumi? Ai putea ridica nivelul proteinelor macar 110g la fel si la carbohidrati daca nu iei in greutate si consuma si grasimi ai nevoie de ele macar un 70-90g.

| SacadatPeBeat explică (pentru DovleacTurbat):

Stiu ca retine apa in corp. Voiam sa stiu daca la aspectul fizic ma va ajuta foarte mult, adica alea 1-2kg sa fie apa asimilata in muschi

| coco4782 a răspuns (pentru DovleacTurbat):

De acord cu dovleacul

| DovleacTurbat a răspuns (pentru SacadatPeBeat):

Normal ca in muschi doar nu in oase, ti-am spus si in primul raspuns ca vei parea mai mare, mai pufos, dar odata oprita suplimentarea apa se va elimina usor, usor si vei ajunge la standardele "normale"

| DovleacTurbat a răspuns (pentru coco4782):

happy unde nu-i dovleac vai de picioare