| Jsna a întrebat:

Cum de unii câștiga mult mai rapid masa musculara decât alții consumând același număr de proteine?

8 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Pentru ca suntem toti la fel...dar fiecare-i diferit!
Unii sunt mici si grasi altii inalti si atletici, unii sunt mici si musculosi, altii inalti si musculosi etc
Sunt cele 3 tipuri somatice de baza te invit sa citesti despre ele!
Genetic suntem diferiti, la fel si din punct de vedere al metabolismului.
Eu de exemplu pot sa ma descriu ca fiind endomorf cu accente usoare de mezomorf, cand faceam sala aveam brate, spate si picioare asemanatoare cu jucatorii de fotbal american aia rupti de steroizi, iau usor in greutate si slabesc usor! Iau usor in masa musculara dar mai usor capat tesut adipos, de aceea trebuie sa fiu atent la ceea ce mananc!
Unii mananca mult si nu se ingrasa, altii mananca putin si se ingrasawinking

| darrio2007 a răspuns:

Genetica nu este aceeasi pentru fiecare organism.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pentru ca fiecare organism functioneaza diferit.

| StoicAnalysis a răspuns:

Genetica si statura. De regula oamenii mai mici de statura, dezvolta primii masa musculara. pentru ca grupele lor de muschi sunt mai mici si compacti. La lungime ma refer. Cu cat e muschiul mai lung, cu atat mai greu se observa cresterea masei musculare.

| carevaescu a răspuns:

Genetica joacă un rol important în dezvoltarea masei musculare.

| Sekim a răspuns:

Intrebarea pe care ai pus o nu are un context bine stabilit.
1. Cantitatea de proteine. Daca consumi cantitatea x de proteine zilnic, sa spunem 2g/kg, nu inseamna ca vei creste in masa musculara. Cand spui „ acelasi numar de proteine ", la ce te referi? Acelasi numar de proteine vorbind despre 2 persoane care ambele consuma zilnic spre ex 100 g proteina? Acelasi numar de proteine de cand s au apucat de sala? La ce te referi mai exact?
2. Cat de rapid creste un individ in masa musculara depinde de multi factori :
a) antrenament - daca antrenamentul nu este unul suficient de bun si potrivit tie, nu o sa cresti in masa musculara. Comparam 2 indivizi. Primul se antreneaza cu 2 seturi per exercitiu pana la epuizare cu greutate mare, iar celalalt face 4 seturi a cate 12 repetari cu greutate medie. Amandoi pot sa manance acelasi lucru, primul va pune masa musculara, iar al doilea cel mai probabil doar grasime sau va pune masa musculara mult mai putin comparativ cu primul ( in surplus caloric ).
b) alimentatie - avem nevoie de proteina pentru a repara fibra musculara, 2g/kg este mai mult decat suficient. Este destul? Nu. Atata timp cat nu te aflii intr-un surplus caloric, nu iti poti atinge capacitatea maxima de a pune masa musculara. Dam din nou exemplu 2 indivizi. Primul consuma 2500 kcal zilnic ( mentinere ), iar al doilea consuma 2800 kcal zilnic ( surplus caloric ). Amandoi au antrenamente perfecte, dar al doilea va avea rezultate mai bune in timp pentru ca se afla in surplus, corpul are de unde sa ia resursele necesare pentru a creste ( cel mai probabil persoana in surplus va pune si ceva grasime pe ea )
c) genetic - daca cream o situatie ideala in care nutritia si antrenamentul sunt perfecte, ajungem la genetic. Aici, nu sunt multe de spus. 2 indivizi : primul ca incepator are capacitatea de a pune 10 kg de masa musculara intr-un an, iar al doilea are capacitatea de a pune 8 kg.
d) anabolizante - persoanele care folosesc substante anabolizante cu siguranta vor creste de n ori mai rapid in masa musculara decat cei care nu folosesc. Diferenta intre cat de repede creste o persoana care foloseste anabolizante si una care nu este de la cer la pamant. Spor

| SkandallKamataru a răspuns (pentru Sekim):

Mama cat ai scris smr bibi, cand puteai sa raspunzi cu: Genetic, unii pun masa musculara mai usor, altii mai greulaughing laughing

| Ilovedinero a răspuns:

Ai auzit de metabolism, genetica, antrenament, exercitiu si disciplina?