| Stephan_8577 a întrebat:

Cum invat sa inot? Avand in vedere ca am 14 ani cat timp mai am pentru a invata? Un an, doi, trei? La mine in oras nu am bazin, apa statatoare, doar apa curgatoare(Dunarea). Situatia financiara nu-mi permite cursuri. tata nu are timp de mine sa ma invete...Imi doresc enorm crying Am fost la Dunare, am dat din maini si din picioare,"feteste" si plutesc 30 de secunde maxim si ma scufund...crying ce sa faaac?crying

7 răspunsuri:
| cristiii a răspuns:

Incearca sa mergi la un bazin nu la Dunare ca s-ar putea sa te ineci. tinete de margine si dai din picioare pentru ca te ajuta mult sa inaintezi si sa poti sa te menti la suprafata.fi relaxat da-i usor din maini si din picioare si nu trage aer pe nas pentru ca ai toate sansele sa iti inre apa. Poti invata la orice varsta sa inoti. Bafta multa!

| FurtunaDiesel a răspuns:

In primul rand nu te sfatuiesc sa incerci in Dunare fiindca ai toate sansele sa te ineci este foarte riscant si in al doilea rand eu zic sa strangi bani pentru o luna de cursuri adica aproximativ 300 de lei si cu siguranta vei invata mult mai mult decat inveti in 2-3 ani singur!

| charizard96 a răspuns:

Eu sunt sigur ca poti sa inoti, ca bolovanul la fund.

| DnlG a răspuns:

Incearca sa iti cumperi centura de aia cu bureti care te tine la suprafata. incerci sa innoti cu ea asa cum stii tu, iti mai dau prietenii niste sfaturi si in 1-2 luni poti deja sa innoti fara.

| MusicIsLife a răspuns:

Eu am invatat sa inot cu "aripioare" din acelea gonflabile.Am inotat cu ele multi ani(2-3 cred)iar acum stiu sa inot. Poti incerca asa.
Dar stai lisistit ca nu exista o varsta la care trebuie sa stii sa inoti.Sunt oameni in varsta cae nu stiu sa inoate si nici nu o sa invete straight face.

| DJBlade69 a răspuns:

Azi a fost prima lectie de inot si a fost bine spun eu.Stau in Italia la Roma dar nu conteaza asta. Uite niste sfaturi:
1)Cumpara niste aripioare si puneleti-le(sunt foarte importante prima oara)
2)Un colac este si el important pentru a fii sigur pe tine insuti ca nu te duci la fund.
3)Dunarea nu este o alegere.Ba chiar te poate duce la rau(moarte de la inec), daca nu ai bazin poti incerca un lac sa spunem pentru inceput.
4)Trebuie sa ai pe cineva langa tine care stie cat de cat sa inoate pentru a evita evenimente neplacute.
5)De acum totul sta in tine, cat de mult iti e frica de apa sau o cat de mult te incomodeaza cand intri in ea.
Mi-ar place sa iti explic ma in detaliu despre cum sa inoti, asa ca te astept la id-ul de messenger dj_blade69 sau pe skype dj_blade69.Este valabil pentru oricine.
Sper ca am fost de ajutor.

| geo2044 a răspuns:

Eu am invatat sa inot incateva luni fara lecti sau alt ceva doar varul meu care m-a invatat sa calc apa dupa inotul este ff simplu intra in apa si dada din maini si din piceoare lent si vei reusiwinking