| Mariadk544 a întrebat:

Cum pot să îi spun profesoarei de sport ca sunt pe stop? Gen nu știu cum sa ii zic. Idei?????

9 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Ii spui cu perdea, adica mai pe ocolite, doamna stiti sunt in acea perioada a lunii, o sa inteleagawinking

| Mariadk544 explică (pentru Simpatic):

Da dar nu știu că totuși menstruația nu prea e o scuza, toate fetele au, nu e o scuza sa nu fac sportul. Dar mai am și dureri, și e nasol. Și dacă stau pur și simplu pe banca toată ora și nu ii zic nimic, o sa îmi scadă notele. Și luna trecută am stat pe bancă, nu i-am zis nimic, și mi-a pus 9 în loc de 10 în catalog. Și ma ține și 6 zile☹️ Vreau niște idei mai politicoase sau cv. Gen să nu îi zic direct. Sportul mi e frică să fac, am și dureri, și sa nu ma pătez în fata clasei. Urăsc să fiu fata?

| darrio2007 a răspuns:

Crezi ca este o rusine daca ii spui direct? Este femeie si va intelege.

| sweetys a răspuns:

Ca esti in perioada delicata a lunii. Fiecare femeie stie ce inseamna, nu te condamna, daca nu abuzezi si ii zici asta din doua in doua saptamani. Ii poti zice ca din cauza efortului ai un flux mai abundent si ca nu poti face ora. Si eu traiam cu teama de a ma pata, si inca traiesc, cel putin cand merg la sala, desi stiu ca la mine efectul e invers cu cat ma misc mai mult cu atat scade fluxul si nici dureri nu mai am.

| ReddY25 a răspuns:

Nu te sfii

| TheGentleman a răspuns:

De ce trebuie să-i spui pe ocolite și metaforic și nu îî spui direct, mai ales că-i femeie și ea?

Crezi că la Facultatea de Educație Fizică și Sport nu se studiază anatomia, fiziologia și motricitatea umană? Crezi că nu știe că pentru unele femei menstruația poate fi dureroasă, cu crampe și schimbări de dispoziție?

Haide, curaj happy

Stimată doamna profesoară, mi-a venit ciclul, motiv pentru care nu mă simt tocmai bine și aș aprecia dacă mi-ați permite repaus săptămâna aceasta. Vă mulțumesc!

| ioana748 a răspuns:

Spui ca ai indisponibilitate tipic feminina si nu te poti misca de durere.
happy

| MrAM a răspuns:

Ii spui in particular ca ai menstruație. Daca e atat de redusa incat sa nu intelaga, vorbesti cu unul din parinții tai sa-i explice situația.

| Marissssssssssssss a răspuns:

Nu e nici-o rusine sa ai ciclul, e normal.Dar, poti Incearca : ''Doamna, nu ma simt foarte bine si nu cred ca sunt in-stare sa pot face efort fizic..am niste probleme de fete''