| Trăie a întrebat:

Cum sa-mi maresc forta loviturii cu pumnul?

17 răspunsuri:
| adriangabor92 a răspuns:

Exercitii

| unknownn a răspuns:

Degeaba ai forta daca nu stii unde sa dai.

| Trăie explică (pentru unknownn):

Ficat, barbie, gat am destule dar ma simt prea slab cand lovesc happy

| Cosmin86 a răspuns:

De ce nu te duci la o sala de box sau kickboxing sa te antrenezi cu profesionistii?

| Gogu06 a răspuns:

Forta e egala cu masa inmultita cu acceleratia. Trebuie sa ai greutate pe brat si viteza cand lovesti. Un mare plus in lovitura de pumn ca si cea de picior il are mobilitatea corpului. Iti recomand flotari in pumni, poti lucra cu gantera pentru triceps, lucreaza-ti umerii si spatele.Dar pe cine vrei sa bati? laughing)

| Trăie explică (pentru Gogu06):

Lucrez doar pentru auto-aparare dar am impresia ca dau prea incet, cum as putea sa masor forta?

| Gogu06 a răspuns (pentru Trăie):

Daca spui ca faci autoaparare, acolo de obicei nu te invata sa dai lovituri devastatoare sa il faci pe ala knckout, te invata sa lovesti in anumite puncte sensibile, piept, gat, ochi, tehnici de imobilizare banuiesc(unde nu ai nevoie de forta prea mare ci de precizie). Forta cred ca ai dar cred ca nu stii sa o exploatezi.

| Ekcstsy a răspuns:

Forta loviturii sau efectul ei? Forta cu muschi iar efectul cu intarirea oaseor de la pumn. Gen calugarii shaolin care dau vreo 2 ore pe zi cu pumnul intr-o bucata de lemn, serios vorbind.

| Lex169 a răspuns:

Cand lovesti voloseste tot corpul.De ex. ia pozitia si apoi intoarcete spre dreapta si apoi te rasucesti mult pana in punctul de unde ai plecat.Asa face BUTE.

| Gogu06 a răspuns (pentru Lex169):

de aia a luat bataie rolling on the floor)

| Cosmin86 a răspuns (pentru Gogu06):

Crezi ca daca a luat bataie nu mai ai ce invata de la el? A fost totusi campion mondial happy

| MaNDwN a răspuns:

Flotari in pumn! iti intareste oasele, deoarece corpul directioneaza acolo calciu, si ti se intaresc si incheieturile! in rest, flotari in pumni! in palme. tot ce tine de flotari, apoi daca ai greutati, ridica greutati, fa exerciti cu ele!

| Alexu51 a răspuns:

Dai cu pumnu in copaci sau pereti...

| LasaNumele a răspuns:

Tot timpul cand dai cu pumnul trebuie sa te impingi cu piciorul din spate si dai directe, scurte nu stai deloc sa iei

| BunikuuxD a răspuns:

...Poi fa cat mai multe exerciti flotarii si din astea happy sper ca te-am ajutat Funda? si apropo... flotarile fale in pumniwinking

| Corinnusik a răspuns:

Exerciții multe în fiecare zi, antrenează-te să bați cu mănușile într-un sac de box sau ceva de genu și apoi începe cu pumnul gol. Flotări în fiecare zi.

| Gavril_Costea_2001 a răspuns:

Https://www.youtube.com/watch?v=c6j8Z01s3A0

Faci dupa asta din video, cit mai mult
In fiecare zi flotari in pumni, pe zi ce trece mai adaugi cate 2 flotari! Poti lua in mina ceva greutate de 1-5 kg si faci ca in video, o sa-ti vezi rezultatele!