| NimeniAltu777 a întrebat:

Cum se administreaza impact whey protein sau de cate ori pe zi cate cupe la un shake

Răspuns Câştigător
| Cosmin4Fit a răspuns:

Pui o cupa de 25g in 150-200 ml de apa (cam un pahar) si poti sa o bei de 3 ori pe zi, adica dimineata, inainte de antrenament si dupa antrenament. In cazul celor cu arome, trebuie sa pui dublu cantitatea de apa (350-400ml). Asta scrie in prospect.

E bine sa iei proteine din zer de 2-3 ori pe zi in zilele tale de antrenament, mai putin inainte sa incepi(20g) si ceva mai mult dupa ce termini(40g).

In zilele fara antrenament, te poti alimenta corect si fara suplimentatie, pentru ca ai teoretic mai mult timp.

Poti lua mereu dimineata daca tu consideri ca te ajuta.

Oricum, sfaturile si ideile sunt impartite, cel mai bine este sa experimentezi, e o investitie ce faci daca te apuci sa iei suplimente nutritive, ai de invatat pe corpul tau, nu toti ne comportam similar.

Sau cum ar spune HodgeTwins, "But all this is just advice, you go there and do whatever the F#@$ you want!" big grin

Iti urez mult succes! happy

3 răspunsuri:
| CulturismsiFitness a răspuns:

Depinde foarte mult de ce antrenament urmaresti. Daca antrenamentul tau este unu care iti seaca muschii atunci iti recomand sa bei imediat dupa antrenament si inainte de culcare. Cel mai bun mod de a pastra nivelurile de proteina in organism sus. Daca faci mai mult fitness decat sa tragi de fiare atunci 1 cupa dupa antrenament este suficient

| Parlit a răspuns:

Frate din cate am inteles eu e bine ce zice cosmin 150-200 ml dar de 3 ori pe zi? cam mult daca nu esti bogat, as spune 2 cupe, in zilele cu antrenament dupa antrenament m-ai exact 2 cupe si 400-500 ml deoarece se absorb rapid, dar cand nu faci antrenament, dupa mine poti sa iei si atunci dar dimineata si inca 1 masa care o alegi tu daca nu ma crezi trimite si tu link la cei experimentati in asta nu intreba aici pentru ca majoritatea au 100 kg si-ti dau tie lecti.

| NimeniAltu777 explică:

Pai nu fac fitness asta ar inseamna ca iau 2 cupe dupa antrenament?