| AnonymousTPU007 a întrebat:

Cum trebuie si ce trebuie sa mananc ca sa se vada rezultate de la inot? Fac de 8 luni si pana acum am mancat normal.E ok asa? Adica mananc ce face mama de mancare

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

1. abdomene = cele mai proaste exercitii penbtru abdomen. mai bine faci L-sit, aplecari la cabluri, ridicari de picioare din atarnat

2. flotarile sunt pentru incalzire.

Pai eu am 28 de ani, nu mai locuiesc cu "mama" de ani buni. Mananc si la restaurant si acasa.

Si nu e exagerat. Mananc cam 20-30 de oua / saptamana si fripturi si 6 intr-o zi. Sau 20 de pulpe de pui + somon + muschi de vita + pastrav.

16 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Ce rezultate mai exact?

| AnonymousTPU007 explică (pentru Cosmin86):

Muschi...

| Cosmin86 a răspuns (pentru AnonymousTPU007):

Nu prea pui muschi cu inot, inotul e un sport tip cardio.

Trebuie sa mananci de 4-5 ori pe zi, PROTEINE la fiecare masa ( nu ciorbe si alte prostii ).

| AnonymousTPU007 explică (pentru Cosmin86):

Stiu ca nu pui ca la sala dar tot se dezvolta muschii si cresc putin, nu? Pe mine nu ma intereseaza sa fie foarte mari dar totusi sa se vada ceva.

| AnonymousTPU007 explică (pentru Cosmin86):

Si ar fi ok daca fac de 2 ori pe saptamana inot si de 2 ori pe saptamana sa fac exercitii acasa dar in zile diferite?

| Vvistula a răspuns:

E foarte bine asa, mancarea de la mama e cea mai buna, oricum daca vrei muschi trebuie sa lucrezi intensiv si daca te referi la performanta inseaman ca trebuie sa dai tot ce ai mai bun la antrenament.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Vvistula):

Sigur pune muschi cu "mancarea de la mama"... poate daca mama lui e nutritionista sau medic sportiv happy

In niciun caz daca e om normal, care face mancare DOAR de 3 ori pe zi... cand o sa-i faca 4 fripturi pe zi, 20-30 de oua pe saptamana + multe multe alte mancaruri, atunci o sa puna muschi cu "ce face mama".

| Cosmin86 a răspuns (pentru AnonymousTPU007):

Da, putin o sa progresezi.

Ce exercitii vrei sa faci acasa? Ai bara de tractiuni?

| AnonymousTPU007 explică (pentru Cosmin86):

Flotari,abdomene.Bara nu am

| AnonymousTPU007 explică (pentru Cosmin86):

Ok si daca nu mananci de la mama ca nu face 4 fripturi de unde le mananci? Restaurant sau de unde iti faci rost? Mi se pare exagerat...

| AnonymousTPU007 explică (pentru Cosmin86):

Pentru tine normal ca n-au rost abdomenele si flotarile pentru ca tu ai muschi mari dar pentru mine au rost laughing mai bine raman la inot, trag acolo din greu si mai fac acasa si pentru mine e ok... dupa mine e si mai sanatos plus ca eu n-am nevoie sa arat ca si culturistii

| Cosmin86 a răspuns (pentru AnonymousTPU007):

Nu ai cum sa arati "ca si culturistii". Nici dupa 15 ani de sala + 10 fripturi pe zi in aia 15 ani, nu o sa arati ca un culturist.

Ideea e sa maresti muschii peste un om normal, NU ca un culturist ( fara injectii NU ai cum sa arati ca aia ).

Mereu ma dispera cand aud un incepator ca "nu vreau sa fiu culturist", de parca ar avea cum sa fie!

Si pentru muschi faci MAXIM 8 repetari.

POTI peste 8 flotari? Nu mai sunt eficiente, PUNCT. Adauga greutate, leaga ceva greu de tine.

| AnonymousTPU007 explică (pentru Cosmin86):

Pot face 12 flotari, am incercat acumalaughing)si daca mai fac inca 30 cu pauza sigur o sa am febra musculara maine, asta inseamna ca au rost flotarile astea...imi spui te rog un program bun pentru flotari pe serii si daca pot sa le fac zilnic sau cu pauza de o zi intre ca sa ajung sa pot face mai multe? si dupa ce termin cu seriile de flotari pot incepe imediat cu abdomenele sau trebuie sa le las pentru alta zi?
scuze ca iti pun intrebari care par banale pentru tine si te apuca rasu da eu nu stiu cu ce se mananca laughing

| Cosmin86 a răspuns (pentru AnonymousTPU007):

Febra musculara faci si de la exercitii de rezistenta ( gen cele unde faci peste 8 repetari ), NU doar de la exercitiile pentru muschi.

De ce vrei sa faci mai multe? Vrei rezistenta sau muschi?

Hotaraste-te. Daca vrei muschi, faci MAI PUTINE si cu greutate mai mare.

Pentru muschi = maresti greutatea
Pentru rezistenta = maresti numarul

Cunosc destui care pot face si 80 de flotari intr-o serie si sunt niste firavi.

CE VREI : muschi sau rezistenta?

p.s. : vezi si asta
http://www.getfit.ro/......serie.html

2. Maximizarea masei musculare 6-10 repetari
3. Rezistenta 12-15 repetari si peste

| AnonymousTPU007 explică (pentru Cosmin86):

Muschi vreau laughing

| Cosmin86 a răspuns (pentru AnonymousTPU007):

Atunci termina cu obsesia "vreau sa fac mai multe".

Vrei sa faci MAI PUTINE flotari ( si alte exercitii ) cu greutati din ce in ce mai mari.

Asa fac eu flotari :
https://www.youtube.com/watch?v=pcTxTCFSepQ

E veche filmarea, acum leg mai multe discuri.

p.s. : cu flotari faci piept + putin triceps. Corpul are multe alte grupe ( BICEPSI, spate, umeri, picioare, abdomen, gambe ).