| Dalin123 a întrebat:

Daca am 185cm inaltime si 80 kg( am grasime) si fac sala de 4 luni( am facut pana acum un program de pe net) si acum vreau sa ma apuc serios. Ce trebuie sa fac cu alimentatia? Adica sa continui sa mananc in regim de slabit pana ajung sa fiu foarte slab si dupa sa samanc in regim de bulking pana iau masa apoi cutting sau a doua varianta sa mananc din start pentru bulking si dupa sa mananc pentru cutting?
! MENTIONEZ CA AS VREA SA TERMIN TOATE PROCESELE INTR-UN AN JUMATATE, DUPA DOAR SA MA MENTIN!

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Fa sport si mananca sanatos de toate, in acelasi timp.
Nu ai de ce sa tii cura de slabire, pentru ca, facand sport tesutul adipos se topeste, iar muschii se dezvolta.
Trage tare la sala, minim 1 ora pe zi, pana transpiri si nu mai poti si vei vedea cum se topeste grasimea, cam 2-3 kg pe saptamana.
Pentru rezultate mai rapide si vizibile, incearca sa eviti a manca dulciuri, paine, pizza, pasta si sucuri.
Carnea trebuei sa fie nelipsita de la masa, dar sa fie alaturi de vegetale, sau salate proaspete.

| Sn4k3 a răspuns:

Ce rost are sa slabesti si dupa sa te ingrasi iar. Daca tot ai greutate buna pentru inaltimea ta, te bagi direct pe definire ca doar in acelasi timp faci si masa musculara. Ia-o usor cu grasimile(20-30g maxim), carbohidrati in jur de 250g, restul proteine. Bafta!

| Cosmin86 a răspuns (pentru Sn4k3):

Definire si masa musculara in acelasi timp? Apuca-te de sah.

| Sn4k3 a răspuns (pentru Cosmin86):

Definire nu inseamna numai slabire. Daca mananci destule proteine si carbohidrati nu vad care e problema. Nu am zis ca te faci hulk in timpul asta, dar masa musculara tot pui. Pana la urma e si logic.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Sn4k3):

E logic pentru tine... pentru anatomie nu prea e. Ca dovada ca nimeni nu pune masa musculara in perioada de definire, din contra, PIERZI din masa musculara.

Scopul la definire este sa PIERZI cat mai putina masa musculara.

Daca tu ai gasit o metoda sa pui masa musculara... ar trebui sa-i anunti pe Arnold, Phil Heat, Organizatortii mr. olympia etc. sa-si schimbe toti antrenamentul si alimentatia, probabil o sa apari in toate revistele/cartile de culturism.

| Sn4k3 a răspuns (pentru Cosmin86):

Pentru incepatori e posibil, pentru ca fac masa musculara mai usor si mai repede. Nu e si nu cred ca vrea sa fie cine stie ce culturist. Trebuie doar sa elimine grasimea si nici nu trebuie sa o faca rapid deci deficitul caloric nu trebuie sa fie mare si deci nici n-are ce muschi sa se piarda daca mananca destule proteine si carbohidrati. Trebuie doar sa-si controleze dieta, sa manance cat sa se mentina dar sa elimine si grasimea din ea si i-ar fi mai usor la greutatea lui.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Sn4k3):

Nu era vorba sa elimine grasimea, ci sa elimine grasimea si sa puna muschi in acelasi timp.

Ai vreun articol scris de medici sportivi care sa-ti sustina teoria? Sau doar scoti cuvinte din burta?